Toto je starší verze dokumentu!
— Miroslav Martinek 2018/08/15 09:12
Název: | Junácká symbolika |
---|---|
Autor, vydavatelství, rok | Jan Čáka, MERKUR, 1990 |
Jazyk | český |
odkaz na knihu | junacka_symbolika_jan_caka_1990.pdf |
full text | zatím není k dispozici |
obálka | ![]() |
Roveři, představující dospívající kategorii Junáka, užívají jako symbol poutnickou, tzv. roverskou hůl. (Význam slova „rover“, přejatého z angličtiny, je poutník, ve smyslu úspěšné životní poutě.) Roverské hůl je 145 cm dlouhý lískový prut, 2-2,5 cm silný, na jehož vrcholku počíná rozvětvení ve tvaru Y (odříznutí větví asi 8 cm nad rozvětvením). Roverské hůl nepatří do běžné junácké výstroje, používá se pouze k významným příležitostem.
Grafickým symbolem roveringu jsou iniciály „RS“ - ver- sálky písma typu „grotesk„. Z těchto písmen byl utvořen kovový postříbřený odznak roverů, který se dříve nosil na klobouku. Barvou roverů je tmavá červeň - odstín bobule hlohu - symbolizující vyzrálý plod - vyspělého junáka.
Hovoříme-li o znacích, tedy si připomeňme starobylý emblém, který se spojuje s roverským heslem „Služba“ (pro jednotlivce „Sloužím„). Heslo „Sloužím“ je starobylého původu, objevuje se již v raném středověku. Tři zlatá či stříbrná pštrosí péra (někdy uváděná též jako supí) s devizou (heslem umístěným na stuze) „leh dien„ - německy „sloužím“, byla znamením rovnocenným znaku tzv. „badge„ (čti baedž) anglických královských princů.
Erbovní pověst vypráví, že toto znamení a heslo patřilo původně českému králi Janu Lucemburskému, který s ním statečně padl v bitvě u Kresčaku. František Palacký o tom píše v Dějinách národa českého:
„Na znamení vítězství sňal král anglický s přilbice krále Janovy tři supí péra s nápisem »Ich dien«, i dal je svému synovi, Černému princi, jenž přední čest toho dne byl sobě vysloužil. On postavil je do svého štítu, jejž užíval co princ waleský.“
Princové z Walesu užívají toto znamení podnes. Od nich přijali heslo „Sloužím„ angličtí roveři, a dále roveři na celém světě.
Tři zlatá pštrosí (supí) péra na černém štítě - badge Eduarda, zvaného Černý princ, syna anglického krále Eduarda III., přemožitele Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku (Grécy). Na menší kresbě je starší varianta, na větší, kde jsou péra provlečena korunkou, je varianta novější. Tu na obrázku poslední bitvy krále Jana nakreslil i náš Mikoláš Aleš.
Název: | Organisace |
---|---|
Autor, rok | ANT. B. SVOJSÍK, 1930, druhé doplněné vydání |
Jazyk | vybrané kapitoly, český překlad |
odkaz na knihu | vytazek_rs_organisace_abs_1933_2vyd.pdf |
obálka | ![]() |
Roveři jsou odvětvím skautingu stejně významným a oprávněným jako Skauti a Vlčata. Podléhají téže organisaci a těmže všeobecným pravidlům jako oni. V postupu výchovy skautské zaujímají Roveři nejvyšší místo (Vlčata-Skauti-Roveři) s příslušnými stupni výchovy a výcviku.
Skaut-Rover. Roverem může se státi hoch zpravidla v šestnáctém roce věku, ať byl před tím Skautem nebo ne. Hoši mladší za Rovery ustanoveni býti nemohou. Osamělý Rover může býti registrován za týchž podmínek jako osamělý Skaut. Pozdrav. Jako u ostatních Skautů. Kroj je v podstatě skautský.
Zvláštnosti: Příčka s písmeny RS v předu skautského klobouku v řemeni upevněná. Ramenní stuhy barev: červená(vnější), zelená a žlutá (vnitřní). Stužky rytířství červené; šňůrka červená. Hůl vlastní výroby, na konci s rozsochou (rozvětvená). Místo košile ve službě možno nositi džerzy nebo svetr. Jakékoliv odznaky se nosí, pokud se shodují s obvyklými skautskými, jak nařízeno.
Roveři podléhají témuž zákonu a skládají stejný slib jako Skauti. Roveři tvoří jednotky zvané kmeny, složené ze dvou, nebo několika družin. Roverská družina může býti i jen čtyřčlenná. V oddíle sdruženém (Vlčata, Skauti, Roveři) tvoří Roveři samostatnou družinu k speciálnímu výcviku a pomocným službám v oddíle. Registrace Roverů je totožná s registrací ostatních složek Svazu, avšak ukládá se okresním zpravodajům, aby se zvýšenou bedlivostí měli zřetel k povyšování Skautů na Rovery nejen podle věku, ale hlavně podle hodnoty charakteru a způsobilosti instruktorské a výchovné těch, kteří mají býti povýšeni. K roverství nikdo nedoroste věkem, ale vnitřním povznešením a zušlechtěním a povahovou dokonalostí. Roveři musí býti elitou skautské mládeže a povinnost jejich jest po výtce pracovati v oddíle na výchově mladších druhů a nikoliv roverství jako takové a jen pro ně samé. Kdo nechce a nebo nemůže se účastniti výchovné práce skautské na prospěch oddílu, nemůže se státi nikdy Roverem. Sdružené kmeny roverské. Kdo je v místě několik družin roverských u skautských oddílů, mohou se sdružiti ve společný kmen, jehož vedení ujme se sborový vůdce, pokud bude k tomu kvalifikován. Jinak zvolí si vůdce z roverských rádců, který bude schválen zpravodajem okresním. Takový kmen může při společných podnicích používati šátku stejné barvy, určené pro tento oddíl.
Roverský vůdce. Vše jako u Skautů jen v získání klubovny jest mu vyvinouti zvýšenou energii pro důležitost klubovního života Roverů.
Roverský rádce je volen družinou se schválením vedoucího.
Roverský podrádce je vybrán rádcem, aby mu byl ku pomoci a zastupoval jej v jeho nepřítomnosti.
Rover- instruktor Tohoto odznaku dostane se Roverů, který prokázal způsobilost připravit! Skauty k prvotřídní zkoušce, nebo je schváleným instruktorem aspoň čtyř odborných předmětů, nebo všech zkoušek Vlčat. V každém případě vyžaduje se vysoká úroveň znalostí a způsobilostí.
Kdo má se státi Skautem-roverem, musí přesvědčiti svého vedoucího:
Pak může složiti nebo obnoviti skautský slib, a stává se Skautem-roverem s právem nositi skautský odznak a kroj. Skaut-rover může přijmouti jmenování skautským činovníkem, aniž by přestal býti Roverem. Jmenování činovníkem neopravňuje ho však k titulu Rovera.
Rover prvotřídní. Nežli stane se Skaut-rover
Roverem prvé třídy, jest mu složiti průkaz před vedoucím, obsahující:
Činovník-čekatel: jako Skauti.
Kromě těchto průkazů řádných jsou Roverům dostupny i průkazy mimořádné (o tři orlí péra, hraničář a Rover-lví Skaut) jako u Skautů a
Právo na tento odznak získá Rover, který prošel 300 km dohromady na jednotlivých týdenních výletech. Cesta vykonaná na kole nebo pomocí samohybných strojů (po dráze, autu, motorce) se nepočítá, V úvahu se bere jen cesta pěšky nebo v člunu. Rover pořídí si seznam výletů, který po ukončení odevzdá vedoucímu, aby mohl uvědomiti zpravodaje o vykonaných cestách. Seznam má obsahovati data, místa a vzdálenosti a má býti i jiným užitečný, uváděje zajímavá místa, vhodná tábořiště, noclehárny, pokyny k určení správné cesty na místech nesnadných a pod. Ještě dokonalejší výkazy jsou ony, které obsahují náčrty cest v případném měřítku, pozorování přírody, lidu a jiné.
Odznaku může dosáhnouti Rover,složí-li průkaz:
1. Vysvětlí
2. vede po 52 souvislé týdny přírodovědecký deník, ilustrovaný náčrty zvířat, rostlin, obsahující zejména tato data:
Tento bod 2. může býti po rozhodnutí zpravodajově zaměněn u Roverů ve městě za toto:
Roverské odznaky poutníka a zálesáka se udělují pouze se souhlasem župního zpravodaje. Vedle zkoušky »přírodovědec« mohou Roveři skládati ještě kteroukoliv jinou odbornou zkoušku, jako Skauti (str. 93 a násl.).
Příslušnost. Velký znak a odznak Svazu viz str. 42. Roverské ramenní stuhy a písmena RS viz kroj (str. 126). Šátek sdruženého kmene viz str. 127. Hodnostní: jako Skauti (str. 91), dále:
Rover-instruktor: žlutohnělý ovál 6 cm zvýši a 3 a 1/2 cm zšíři, zeleně lemovaný, uvnitř s červeným R, žlutým I a červeným S; nosí se uprostřed pravé náprsní kapsy. Stupně: Skaut: veškeré odznaky skautské. Domovenka samostatného kmene nese nápis, na př. 2. RS BRNO. Skaut-Rover: soukenný proužek červený 2×4 cm dlouhý a 8 mm široký, našitý do pravého úhlu, vrcholem vzhůru na levém rukávě nad loktem. Rover prvotřídní: dva takové proužky nad sebou, s mezerou 8 mm. Činovník-čekatel: str. 91. Odznaky za tři orlí péra, hraničář, Rover-lví Skaut a odborné jako Skauti (str. 92 a násl.).
Kromě toho: Poutník: kovová větévka ostružiníku 4 cm zdélí, upevněná šikmo na pravé straně klobouku na řemeni. Zálesák: řemínek s 10 turbanovými květy (uzly) místo šňůrky. Odznaky čestné a zvláštní viz na str. 44.
Mnohé by mohla překvapit souvislost mezi Roveringem a Trempingem. Pochopíme-li ji, pochopíme i podstatu roveringu. A to je pro jeho realizaci velmi důležité. První trampové byli odrostlí skautští hoši, kteří hledali něco, co jim skauting u nás ještě nemohl dát. Je tedy řeč o době dvacátých let 19. století.
Originální zdroj pořadu "Zvláštní znamení touha" z archivu ČT.
Tématické povídaní s Romanem Šantorou - Bobo na Mikulášském semináří 2015, právnická fakulta Karlovy University, Praha. | |
Bobo diskutoval s účastníky porady na téma „Kam patřím?“. Směřovali tak k podstatě identity roverů a rangers. Kdo jsou, kde je jejich místo v žívotě, ve společnosti. Nastavil také zdrcadlo dnešním roverům skrze příklady z minulosti. Roverská porada 2016, sobota 5. 3. 2016 |