Roverská wiki

Splétání Roverské sítě

aneb jak si ve svém kraji vytvořit udržitelný komunikační kanál

Ahoy bratře či sestro. Do rukou se ti dostává manuál k vytvoření tvé vlastní Roverské Sítě. Krok po kroku ti dám návod k tomu, aby i v tvém kraji fungovala stabilní platforma na přenos informací mezi všemi rovery a rangers. Síť je koncipována pro okresní a krajské Roverské zpravodaje. Tučně budou zvýrazněny rizika či potíže, které by tě mohli potkat – věnuj jim extra pozornost a vyhni se tomu, na čem jsem si já téměř zlámal zuby. Jinak hodně štěstí a přeji pěkné počtení. Se stiskem levice, Vlče, svého času zpravodaj pro R+R ve Zlínském kraji.

Co je Roverská síť?

Nic speciálního. Opravdu, když odebereš vše kolem, zbyde ti jen mailová komunikace mezi tebou (zpravodajem) a vedoucími roverských kmenů a oddílů. Avšak to kolem – její forma, obsah a způsob komunikace – z ní dělají praktický nástroj na komunikace s tvým roverstvem. Každé dva týdny odešleš zprávu, obsahující úvod a 4-6 krátkých informací ze světa roveringu, skautingu, krajských akcí, vzdělávaček pro rovery, zajímavých výzev, věcí k zamyšlení, apod. Od lidí, kterým napíšeš, nečekáš reakci, vlastně by ti měli za celý rok napsat jen jednou (a to potvrzení, že se chtějí k Síti přidat). Tato nenáročnost pro koncového uživatele dělá ze Sítě (dle zpětné vazby) oblíbený zdroj informací. Zároveň také můžeš direktně přeposílat informace z tvojí KRJ přímo mezi vedoucí roverských kmenů – a také naopak, roverští vedoucí mají v paměti mail, na který mohou napsat, když potřebují s něčím pomoci. Pokud tě předcházející odstavce neodradili, pojďme k prvnímu kroku – skautISu. Před zahájením Sítě měj na paměti – aby opravdu fungovala a splnila svůj účel, musí fungovat pravidelně, bez výjimek a hlavně bez tvé lenosti. Je to závazek a to minimálně celoroční.

První kroky doprovází trpělivost

Jak řekl můj známý (též zpravodaj), skautIS je zlý sluha, ale zlý pán. Avšak je jen tak zlý, jak ho udělali ti, kdo do něj dávají nepřesně informace o svých oddílech. Prvním krokem je totiž mapování. Je třeba projít všechna střediska ve tvém kraji a podívat se na jednotlivé oddíly, najít Roverské kmeny a u každého si zapsat počet R+R v kmeni a kontakt na jeho vedoucího. Zde přichází kámen úrazu – maily u oddílů v záložce Kontakty nejsou vždy platné – je proto vždy lepší brát mail přímo od vedoucího oddílu. Malou nápovědou o správnosti je název mailu (pokud se vedoucí jmenuje Karel Novotný a kontaktní mail na oddíl je petra.zubata@centrum.cz, tak je asi někde chyba). Jakmile máš všechny kontakty sepsané, doporučuji vytvořit přehlednou tabulku (třebas po okresech), viz obrázek níže.

Obr. 1 Seznam kmenů a oddílů v jednom okrese. Poznámka RK značí, že se jedná čistě o Roverský kmen.

Pro první rok doporučuji nabírat pouze Roverské kmeny a oddíly, u nichž je dle skautISu alespoň 5 roverů nebo rangers. Vytvoří to komornější atmosféru a pokryje to největší množství R+R v tvém kraji. Zároveň vybírej vždy jen jeden oddíl/kmen ve středisku a popros je, aby zprávy případně přeposílali. vyhneš se zahlcení. Doporučuji začít v době nejaktuálnějších dat, tedy krátce po zapsání registrace do skautISu (únor). Pokud je vše sepsané, je čas na zvací mail. Osvědčilo se dvojité připomenutí – v prvním mailu nabídneš členství k Síti s tím, že pokud se do 14 dnů neozvou zpátky, tak je celý rok nebudeš otravovat. Po 7 dnech pak těm, co se neozvali, napíšeš připomínkový mail. Nakonec, v den D ze svého seznamu smažeš všechny kmeny a oddíly, které se ti neozvaly. U mě to bylo 8 oslovených oddílů z 26. Nenech se odradit tím, že se ti klidně i velká část kmenů neozve zpět. Pracuj pro ten zbytek a uvidíš, že pokud se tvá práce bude líbit, ostatní si k tobě cestu najdou. Během roku se mi ozvaly některé kmeny a oddíly s touhou připojit se, protože se slovo o Síti rozkřiklo. Neboj se o Síti zmínit i na krajské radě a před zástupci okresů.

Jak by mohl takový zvací mail vypadat, můžeš vidět tady:

Ahoy vedoucí! Pakliže ti došel tento mail, jsi ve skauISu zapsán/a jako vedoucí roverského kmene, nebo máš ve svém oddíle nahlášeno tolik roverů nebo rangers, že jsem tě zkrátka nemohl přehlédnout. Abych nezapomenul, říkají mi Vlče a jsem krajským zpravodajem pro rovering - a proč ti píši? Jakmile se uzavřela registrace a jakmile snad všichni zadali aktuální hodnoty do skautISu, prošel jsem si celý kraj, středisko od střediska, oddíl po oddílu a vyhledal jsem veškerá „centra“ roveringu. Tvůj oddíl/kmen mezi ně patřil. Tímto mailem bych tě rád přizval do něčeho, čemu pracovně říkám Roverská síť Zlínského kraje - ano, máme Rovernet, Křižovatku, skautIS, časopisy a kdovíco ještě - ale ruku na srdce, jsi pravidelně na všech těchto zdrojích a pravidelně si sepisuješ, co zajímavého a nového je pro rovery a rangers k dispozici? Pokud je odpovědí ne, pak se mi ozvi - stačí jen napsat, že máš zájem se k Roverské síti přidat - já totiž na všechny tyto zdroje budu chodit, budu sbírat informace a jednou za 14 dní (pokud nepřijde něco výjimečného a časově omezeného) ti obratem pošlu mail s výběrem toho zajímavého (na který mi již nemusíš odpovídat ani reagovat). Ať už se bude jednat o akce na kraji, roverské vzdělávání, závody, akce republikového rozsahu, kurzy či jen novinky týkající se roveringu, dostaneš je pěkně zčerstva. Nechci však cpát informace někomu, kdo o ně nemá zájem - proto pošlu hromadně tento mail a za týden připomínající (každému občas něco zapadne v přívalu zpráv). Pokud ani na jeden neodpovíš do 2. 3. 2015, smažu tvůj kontakt velkou, tlustou, černou fixou a nebudu tě na celý rok otravovat a nic ti posílat. Je to jen na tobě :). Se stiskem levice, Vlče P.S.: Pokud středisko nemá vlastní roverský kmen, vybral jsem oddíl s největším počtem zapsaných roverů - v jiných oddílech se objevovali roveři též, ale to by těch adres bylo mnoho. Rozhlédni se, proto prosím ve svém středisku a případně přeposílej (pokud bude zájem) mé zprávy dále.

Stabilita nadevše

Teď nastává ta nejnáročnější část – s vědomím, že už ti pak nikdo nebude aktivně odpovídat (pokud se tedy zrovna na něco nebudeš ptát) – pravidelně sbírat novinky a co 14 dnů odeslat novou zprávu. Je vhodně zachovat stejný formát pro všechny zprávy, od velikosti a typu písma, až po styl jednotlivých zpráv. Já jsem se celý rok držel a aktivní odezvu jsem po členech Sítě chtěl 4krát (po čtvrt a půl roce zpětnou vazbu na Síť a pozvánka + připomenutí přihlášení na setkání členů Sítě). Jinak jsem psal do ticha, jednu zprávu za druhou a nevěděl jsem, jestli je opravdu někdo čte, nebo jestli se někomu jen hromadí ve spamu. Lidé mají rádi jistoty – pokud řekneš, že budeš posílat nové zprávy jednou za 14 dní v úterý večer, dodrž to a posílej je vždy v tento den a čas. Příjemci zpráv si z toho ideálně udělají něco jako „rituál“ a vyhraní si pro Síť čas. Pokud však onemocníte/nejde to poslat včas, napište jim to (že zprávu pošlete o den později). Doporučená pauza pro Síť jsou letní prázdniny (všichni jsou na táborech, včetně tebe) a oblast Vánoce-Silvestr (dej klid všem, včetně sebe). Pokud tvá Síť zaujme a během roku by se k tobě chtěl někdo přidat, neváhej a přijmi ho – pošli mu zároveň poslední dvě zprávy, aby se dostal do obrazu (navíc tam určitě bude pořád něco aktuálního). Pozor – pokud budeš po členech Sítě něco chtít (například jejich názor na nějakou aktualitu/akci), očekávej až tolik odpovědí, kolik máš členů v Síti. Poprvé jsem si to neuvědomil a mail se mi zahltil takřka 20 zprávami. Vhodné je použít Google dotazník, který umožňuje přehledně zpracovávat odpovědi.

O rok později

Poklidně jsi prožil svůj první rok v roli správce Sítě. Ideálně jsi nemusel její fungování přerušit, dostalo se ti zpětné vazby a třeba jsi podnikl jedno nebo více setkání členů Sítě (které mohlo v případě velkého pokrytí kraje zároveň být i setkáním vedoucích R+R ve tvém kraji). Před tebou teď leží dva důležité úkoly. Zaprvé, zjistit, zdali lidé v tvé Síti stále žijí – proto jim všem dej dva týdny na to, aby ti napsali jednoduchý mail: Mám zájem pokračovat! V půlce tohoto času jim to připomeň. Pokud by se ti někdo neozýval, nelámej nad ním hned koleno. Není jisté, že ho Síť přestala zajímat – je možné, že si změnil mail/přestal fungovat. Napiš vedoucímu střediska a ujisti se, že je tvůj kontakt stále aktivní. Až poté ho případně ze seznamu odstraň. Zadruhé, rozšiř řady. Tentokrát se již nedrž zpátky a napiš všem vedoucím oddílů, kde je alespoň nějaký ten R+R (což jsou téměř všichni). Vyber však z každého střediska (kde ještě někoho ze Sítě nemáš) jen jeden kontakt a ten pověř, rozesílám informace po středisku. Pár středisek ti přibude, „věhlas“ Sítě se rozšíří a další rok můžeš spokojeně psát. V ideálním případě se v jednom z těchto rozšíření dočkáš zlatého stavu – každé středisko ve tvém kraji bude mít jednoho zástupce v Síti, který bude přeposílat informace dál.

Závěrem

Vyčerpávající popis, že? Přesto je to v realitě mnohem jednodušší. Taky nutno podotknout, že tvar Sítě, který ti tady představuji, není nutně ten nejlepší anebo pro tebe nejvýhodnější. Přežil však již celý rok a lidé chtějí dostávat zprávy dále. Pokud se do Sítě opravdu pustíš a zjistíš, že jde něco lépe, budeš s něčím potřebovat pomoci, nebo mi jen říct, že to funguje i jinde – napiš mi. vlce.skaut@centrum.cz Budu velmi rád za jakoukoliv zpětnou vazbu, připomínky a komentáře :). Se stiskem levice, Vlče.

Ukázkové zprávy

(kdo by chtěl více, ať si mi napíše)

Ahoy všem! Dva týdny utekly jako voda a je mi milou povinností vám předat další blok informací a zajímavostí ze světa roveringu a skautingu. Oslavy 100 let skautingu na Moravě máme za sebou, Ivančenu jakbysmet, na sv. Jiří jsme snad všichni krojovali (nebo alespoň šátkovali) a Svojsíkovy závody nás mohly a nemusely minout. Co nás čeká dál a co je nového? Jen směle čtěte :) A užívejte jara! Se stiskem levice, Vlče. P.S.: Pokud byste mi chtěli poskytnout nějaký feedback (neboli zpětnou vazbu) budu jen rád, za kárání i pochvaly :)


LURPS Akčních bojovek není nikdy dost. Zvláště těch, které jsou takřka za humny (Chřiby na Kyjovsku). Vypadá to na dobrou týmovou zábavku, případně lze jet i samostatně a zkusit štěstí v náhodném týmu - doporučuji však sebrat kmen a dojít si pro vítězství! :) A nebojte, žádný airsoft, jen práce s čísly! :) http://lurps.skauting.cz/aktuality/


Roverský kruh lesní moudrosti Od pořadatelů roverského tábora NAŠROT je tu další akce (již 4. ročník!), opět za humny v Brně - pro změnu žádná bojovka v lese, nýbrž víkend nabitý informacemi, Laser game a… no nebudu vše prozrazovat, koukněte na stránky a na přihlášku a případně se přihlaste. http://rklm.skautkyjov.cz/ a samotná pozvánka: http://rklm.skautkyjov.cz/doc/2015/rklm_valka_2015.pdf


Roveriáda 2015 Již několikátý ročník roverského tábora je tady! Neváhejte a využijte volné chvíle v létě (pokud vám nějaké zbývají) a zajeďte si na týden na Zubrštejn. Cena rozumná a program jistě záživný. Ideální pro kmeny bez vlastního tábora, nebo pro lidi, co zkrátka rádi vyplní celé léto http://roveriada.cz/


Přijede k nám náčelní! Aktuálnosti nabývá příjezd sestry náčelní Evičky k nám do Zlínského kraje - sice v úterý večer, ale určitě to stojí za setkání, diskuze bude určitě bohatá a navíc, možnost popovídat si s jednou z nejvýznamnějších členek ústředí není každý týden. Setkání proběhne 12. 5. 2015 v klubovně krajské rady (Divadelní 1333, Zlín) - pokud byste chtěli dorazit, napište dopředu Drápovi (předseda kraje), aby měl přehled o počtu účastníků + rovnou můžete navrhnout otázky/témata, aby se Evička mohla náležitě připravit. Mail na Drápa - dusan.tichy@skaut.cz

To je vše. 12. května nanačtenou, Vlče.