Roverská wiki

Toto je starší verze dokumentu!


Inspirace z Roverských kmenů - RK Rozbřesk

Po rozhovoru s Ifankou (členkou Roverského odboru) jsme dospěli k názoru, že je potřeba, aby Roverské kmeny více mezi sebou sdílely své Know – How. Existuje totiž hodně kvalitně fungujících Kmenů, ale např. pokud chce někdo založit kmen nový, tak pomocné materiály jsou k dostání strašně špatně. Rozhodli jsme se tak, že napíšeme článek o našem břeclavském roverském kmeni Rozbřesk. Tento článek by měl sloužit jako možná inspirace pro všechny fungující, nefungující nebo ještě neexistující Roverské kmeny. Zároveň je to šance pro vás, jak můžete ukázat něco z činnosti vašeho kmene a inspirovat tak i ostatní.

Krátce k historii kmene

S roveringem to v břeclavském středisku Svatopluk bylo jako na houpačce, nárazově vznikal a zanikal. Je to však již pěkná řádka let a nikdo ze současné generace roverský program nezažil. Před pěti lety bylo jasné, že nám dorůstá početná skupina skautů a skautek do roverského věku a tak jsme cítili potřebu vytvořit pro ně místo seberealizace a taky jim dát prostor, aby mohli pokračovat se skautingem. Důležitým mezníkem byl Obrok13, kam jsme se poprvé vydali v počtu 5 R&R. Z debaty o názvu naší obrokové skupiny vznikl nápad na Rozbřesk (roverská skupina břeclavských skautů), který se později stal i názvem kmene. Od této doby máme i kmenovou vlajku. Obrok13 jako takový měl zásadní význam pro kmenovou sounáležitost i pro roverskou aktivitu jednotlivých členů.

Něco o Kmeni + symbolika

Roverský kmen břeclavských skautů (Rozbřesk) byl oficiálně založen 5. října 2013, kdy do něj vstoupilo 6 členů z dívčího oddílu V Trávě a chlapeckého oddílu Plamen střediska Svatopluk Břeclav. Naše středisko má pouze 2 dětské oddíly, a tak většina členů kmene je aktivně zapojena ve vedení těchto oddílů. V současnosti (od října 2015) již má náš kmen 14 členů.

Střípky ze současného fungování kmene

  • Příjímání členů - pořádáme každoročně na začátku října. Noví členové musí podstoupit vstupní zkoušku, jejíž obsah je předem tajný. U slavnostního ohně pak mohou složit roverský slib a jako symbol nosit na kroji červenou šňůrku.
  • KRAL - neboli kmenová rada aktivních lidí byla založena na podzim 2015 po dvou letech fungování kmene za účelem zjednodušení a zrychlení rozhodování a komunikace v rámci kmene. Momentálně ji tvoří 4 lidé, kteří se podílejí na vedení kmene.
  • Družina mladších roverů - byla založena v rámci kmene ve stejnou dobu, také po 2 letech fungování kmene. Reagujeme tak na rostoucí věkové rozdíly v rámci kmene. Program pro mladší rovery by měl být koncipován jinak než pro dospělé vysokoškoláky. Zároveň tato družina připravuje lidi na hranici roverského věku (14-15 let) na vstup do kmene a do roveringu celkově, aby věděli, jaký typ programu můžou v roverském kmeni očekávat. Vedou ji společně 2 mladší členové kmene, kteří tak zároveň nacházejí místo pro seberealizaci.
  • Akce - Většina členů našeho kmene se aktivně podílí na vedení oddílů, a tak prostoru pro kmenové akce je zpravidla málo. I přesto se snažíme alespoň jednou měsíčně nějakou akci uspořádat. Některé z akcí se staly natolik oblíbenými, že se z nich již stala každoroční tradice.
Tradiční akce
  • Klíčovou akcí roku je Příjmání nových členů do Kmene, které probíhá každoročně v říjnu. Pro přijetí je nutno podstoupit tajnou zkoušku a rituál, který znají pouze ti, co jej zažili.
  • Další tradiční akcí je Sázení stromu na den sv. Jiří na veřejném místě. Tato akce se koná za spolupráce s městem Břeclav.
  • Každý květen pořádáme Roverský oběd. Během dopoledne uklízíme a děláme drobné opravy na hájence nedaleko za městem. Odpracujeme si tak, že na ní na podzim po domluvě s lesníky můžeme bezplatně spát. (tam pořádáme příjímání nových členů do Kmene.) Po práci si uvaříme oběd a u oběda pod širým nebem diskutujeme o dalších plánech.
  • Tradiční akcí se už stala roverská výzva z naší dílny „Okolo Břeclavi.“ úkolem téhle výzvy je obeplout Břeclav na všemožných vodních, podvodních či jiných dopravních prostředcích po vodě. Zn. Jde to! J
Ostatní akce
  • Náš kmen pořádá taky střediskovou akci Memoriál pana Wonga. Jde o kuchařskou soutěž pro členy střediska, která má pouze jednu podmínku. Touto podmínkou je, že základ každého jídla musí tvořit čínská nudlová polévka. Ostatní suroviny jsou na jednotivých kuchařích. Mohli jsme tak vidět wonga na sladko, řízky obalené v nudlové polévce či různé omáčky obsahující čínské nudle.
  • O prázdninách jsme s členy kmene vyjeli na Slovensko na Sjíždění Hronu. Trávili jsme tak spolu 4 dny na této slovenské divoké řece a dodnes na některé momenty vzpomínáme.
  • Podstatnou část minulého roku jsme strávili natáčením dokumentárního snímku o Františku Kňourkovi, což je jeden ze zakladatelů skautingu na Břeclavsku, který dlouhou dobu bohužel nebyl moc v podvědomí ani místních skautů. Tento rok také budeme nacvičovat divadelní hru z pera Františka Kňourka, kterou předvedeme na podzim 2016 k 80. Výročí smrti tohoto skauta.
  • Vyrazili jsme taky na víkendovou výpravu na Orlovskou myslivnu, která je nazývána kolébkou českého skautingu. Program byl motivován právě do dob kolem roku 1912 a zažili jsme třeba ranní vstávání před 6 hodinou nebo ranní cvičení ze Základů junáctví trvající 45 minut.
  • Náš kmen se také účastní celostátních akcí jako Obrok nebo Celostátní dobrý skutek, část kmene se také pravidelně účastní Mikulášského víkendu (MiQuiK).
  • Část z nás se v posledním roce účastnila různých roverských a skautských soutěží (Zlaté šlapátko, Prahou přes tři jezy, Křížem krážem nebo Závod tří vrchů(Z3V)).
  • Občas zajdeme však jen třeba do čajovny, nebo na přechod nějakých hor (právě nedávno to byly Jeseníky:)