Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze Obě strany příští revize
sluzba-prirucka [2018/08/10 14:24]
Miroslav Martinek
sluzba-prirucka [2018/08/10 14:36]
Miroslav Martinek
Řádek 462: Řádek 462:
 Jsou i kmeny, které se specializují jen na towncraft, ale také pouze na woodcraft. Chtěl bych jen dodat, že můj názor je tento: kvalitní kmen by měl akceptovat obě skupiny činnosti. To však neznamená, že když nejsou možnosti, tak se budeme do něčeho nutit! Jsou i kmeny, které se specializují jen na towncraft, ale také pouze na woodcraft. Chtěl bych jen dodat, že můj názor je tento: kvalitní kmen by měl akceptovat obě skupiny činnosti. To však neznamená, že když nejsou možnosti, tak se budeme do něčeho nutit!
  
- + 
 +===== KNIHA ORLÍCH PER ===== 
 Orel, nejsilnější pták, má nejbystřejší zrak a je nejbojovnější z ptáků (dle tradice). Vychován mezi skalnatými útesy ve hnízdě, na nějž dorážely paprsky sluneční jež Orel, nejsilnější pták, má nejbystřejší zrak a je nejbojovnější z ptáků (dle tradice). Vychován mezi skalnatými útesy ve hnízdě, na nějž dorážely paprsky sluneční jež
 déšť proléval, vítr vyfoukal, bouře rvala, málokdy dosyta nakrmen, Je vychován k síle a vytrvalosti. Proto je symbolem síly, moci a odvahy. Jeho per užívali Indiáni, aby vyjádřili vynikající výkon! déšť proléval, vítr vyfoukal, bouře rvala, málokdy dosyta nakrmen, Je vychován k síle a vytrvalosti. Proto je symbolem síly, moci a odvahy. Jeho per užívali Indiáni, aby vyjádřili vynikající výkon!
-Mám před sebou obraz velkého indiánského náčelníka. Jeho čelenka je zdobena orlími pery, pera vlají dlouhým splývavým pásem až k zemi. Co pero, to velký čin. Kolik hrdinství, zkušenosti,​ sebepřemáhání,​ moudrosti je zapsáno těmi pery v nádherné ozdobě bojovníkově. Jeho cesta životem+Mám před sebou obraz velkého indiánského náčelníka. Jeho čelenka je zdobena orlími pery, pera vlají dlouhým splývavým pásem až k zemi. Co pero, to velký čin. Kolik hrdinství, zkušenosti,​ sebepřemáhání,​ moudrosti je zapsáno těmi pery v nádherné ozdobě bojovníkově. Jeho cesta životem ​neznala kolísání. Nevracel se, neklesal. Bojoval pro dobro, za čest kmene. Neshromažďoval pozemských statků, sbíral a tržil slávu. Je chud; bohatý Je Jen kmen, Indián nikdy. Ale duch Jeho vzpíná se vysoko, muž prošel zkouškami ducha i těla a dnes je pevným ocelovým mužem, jenž nemůže ztroskotat vlastní vinou. Zmoudřelý cestami života a lesa, bohatý uvnitř, pochodeň svým bratřím, záře budoucím. Velký Duch Jím promluvil! 
 +Setonova "Kniha orlích per" je velmi rozsáhlá a snad neexistuje obor lidské činnosti, na který by zde nebylo pamatováno. Byla napsána kolem roku 1900, ve své naprosté většině je však aktuální i dnes. Není snad ani s podivem, že některé limity Jsou i dnes náročné pro dnešní zchoulostivě- lou mládež. 
 +Stálo by za to přetisknout tuto knihu jako samostatnou příručku pro dnešní rovery. Knihu orlích per přeložil a na naše poměry upravil Miloš Seifert. Je součástí publikace, která se jmenuje "​Svitek březové kůry"​. Vybral jsem z tohoto výčtu asi 300 per... 
 + 
 +//Na tomto místě je nutné autora přerušit a podívat se do současnosti,​ neboť od 1. vydání "​Služby” se v Orlích perech u nás mnohé změnilo. 
 +V roce 1970 u nás vyšla Seto- nova Kniha lesní moudrosti a Svitek Březové kůry v překladu a úpravě Miloše Zapletala v jednom svazku pod názvem Kniha lesní moudrosti. Díky tomuto vydání se u nás znění Orlích per dostalo mezi širokou veřejnost. Zapletal ovšem ze Setonova Svitku vybral jen část činů a místy provedl poněkud nešťastnou úpravu, takže Činy zde jsou nekompletní a nejsou plně použitelné pro potřeby mládeže. 
 +V dalších letech se různé skautské oddíly po zákazu skautin- gu obracejí více k Setonovi a plní Orlí pera. Zapletalův překlad, který jediný byl k dispozici, bylo nutno upravit pro potřeby kmenů mládeže. To se dělo někde s citem pro věc, jinde bez hlubšího pochopení Setonových idejí. 
 +V roce 1990 obnovuje u nás po čtyřech desetiletích činnost Liga lesní moudrosti. Její členové vydávají svépomocí Setonův "​Svitek březové kůry" v přesném překladu. Tato nezdeformovaná verze, obsahující podstatně více Činů a Mistrovství než má Zapletalův překlad, má sloužit jako podklad pro činnost čs. woodcrafterů. Pro potřeby kmenů mládeže Liga vydává sešit Činů určených pro věk 10-15 let. 
 +V roce 1991 je u nás opět vydána Kniha Lesní moudrosti v nezměněném Zapletalově překladu. Těm, kteří se chtějí vydat na stezku Orlích per však lze doporučit opatřit Svitek březové kůry vydaný Ligou, aby' splněné výkony byly srovnatelné s ostatními woodcraf- tery. To použití Zapletalova překladu bohužel neumožňuje. 
 +Příručka "​Služba"​ nyní pokračuje soupisem Činů. Vzhledem k tomu, že kompletní (a značně obsáhlý) seznam je k dispozici ve zmíněném Svitku březové kůry, tuto kapitolu ve 2. vydání vynecháváme,​ rovněž je vynechána Setonova povídka "​Stoupání na horu", která je dnes dostupná ve více publikacích. Z- kapitoly o Orlích perech tedy vybíráme jen poznámky k plnění Činů, stále aktuální://​ 
 + 
 +**Jestliže se váš kmen rozhodne vykročit "​cestou Orlích per",​držte se přitom těchto zásad:** 
 +  - Podle svého nejlepšího svědomí plňte vždy přesně všechny úkoly, které od vás čin žádá a nezjednodušujte si je! 
 +  - Zvolte si "​Výbor pro orlí pera", který bude posuzovat, zda vám může být pero uděleno! 
 +  - Výbor pro Orlí pera nechť si zřídí evidenční knihu na získaná orlí pera. Bude v ní zachyceno kdo, kdy a kde složil jaké pero. 
 +  - Orlí pero i tituly šlechticů lesní moudrosti udělujte obřadně! Předejte při tom vždy diplomek, na němž bude také zachyceno to, co chcete evidovat. 
 + 
 +==== Šlechtické pocty ==== 
 + 
 +Ve skautském oddíle mohou chlapci získávat za znalosti junácké praxe stupně zdatnosti, odborky a různé odznaky. Jak bychom se měli na tato vyznamenání správně dívat, je naznačeno v jednom článku v lednovém čísle Junáka (1969): 
 +"... Měli bychom daleko víc než dosud odkrýt smysl a cíl zkoušek, stupňů, odznaků a met, jež má skaut dosáhnout. Není v tom ješitnost ani pýcha mít na rukávě označeno to, čím jsme. Bývali jsme takoví, že při setkání jsme jediným pohledem věděli, kdo je kdo, asi jako někdejší Indiáni poznali svého druha podle per v čelence. Je to odkryté hledí a přiznání,​ jsou v tom táborová slunce i dny plné šumotu nebeských vod, jsou v tom daleké cesty za jarních sluncí, za letních veder i za podzimních oparů. Jsou v tom vzpomínky, evokace dějů, jež se už nevrátí a jež patři k oddílové historii a jež tam budou patřit, až se i my staneme legendou pro ty mladší, kdo budou v oddílové kronice číst po nás.” 
 +Jestliže takto pohlížíme na osobní zdobení, lze se domnívat, že by i roveři měli mít své. Věk tomu rozhodně nemůže být na překážku. Ostatně jaký význam mají řády a různá vyznamenání,​ diplomy pro dospělé. Je otázkou, co lze vybrat dostojného pro označení kvalit roverů. Navrhuji vám obrátit se v této záležitosti na E.T.Setona. 
 +Seton sestavil již dávno stupnici šlechtických poct pro své skauty. Myslím, že by se dala užít nejen pro rovery, ale i pro old skauty. 
 +Snad se vám bude zdát divné, proč právě indiánská orlí pera spojuje Seton se šlechtickými hodnostmi. Jistě víte, že patronem všech skautů je svátý Jiří - rytíř. Také samotná lilie Je symbolem francouzských šlechticů i jiných rodů po Evropě jako znak čistoty. Je tedy zřejmé, že prvek rytířský a šlechtický je skautingu vlastní stejně jako příroda, oheň, indiánská romantika... Roveři bývají označováni jako rytíři moderní doby; když toto tvrdíme, máme na myli především jejich mravní vlastnosti - statečnost,​ obětavost, čestnost a službu myšlence. 
 +Sami Indiáni nebyli nekultivovanými divochy. Měli své kmenové konfederace,​ v jejichž čele stál "​král"​ s indiánskou šlechtou. Různé kmeny měly pro ně různé tituly, např. Saga- mor, Šachem, Piko atd. Takovým králem byl například Pauha- tan, vládce a sjednotitel indiánských kmenů ve východní části USA. A co říše Inků, Aztéků nebo Mayů? 
 +Pojem šlechtic je v myšlení lidí většinou spjat s mocí a hmotnými výhodami společnosti. Ale ty na mysli Seton nemá. Šlechtic je však také pojmem označujícím lidskou důstojnost,​ hrdost. Ne povznesenost! 
 +V naši dnešní společnosti slovo šlechtic téměř vymizelo. Přesto však bych se přikláněl k Setonově myšlence "​šlechtictví"​. Šlechtických titulů se tu používá jako odměny za vysokou mravní, rozumovou, rukodělnou a fyzickou úroveň jedince. Seton vychází z toho, Se si tito lidé zaslouží úctu a obdiv, protože se rozhodli z vlastní vůle sloužit lidství, aby nepozbylo těch hodnot, pro které se vlastně lidství má právo tak nazývat. 
 +Seton tak zavádí nové pojímání šlechtictví,​ jehož rytíři jsou chudi majetkem, ale bohatl duchovnem. Zde vůbec nejde o nějaké aristokratické třídy. 
 +  
 +Nejde o výchovu k povyšování. Není však možné, aby lidské individuum bylo v dnešní době odkázáno na průměrnost a nevybočování z řad všednosti. Jistě, tato cesta není spasitelná pro celé lidstvo. Nebuďme takovými snílky, jako byli ti, kteří v to věřili. Kdo však chceš povznést svého ducha, máš možnost. Je to cesta jen pro silné. 
 + 
 + 
 +  * **Wayseeker - Hledač cesty** - prodělal zasvěcovací zkoušky 
 +  * **Pathfinder - Skaut, Stopař** (náš název Ranger - poutník) - 12 Orlích per 
 +  * **Sagamor - Bojovník** - 24 OP 
 +  * **Grand Sagamor - Velký Bojovník** - 24 Velkých OP 
 +  * **Eagle Sagamor - Orlí Bojovník** (náš název Okimon-náčelník) - 36 OP 
 +  * **Grand Eagle Sagamor - Velký Orlí Boj.** - 36 Vel. OP 
 +  * **Sachem - Strážce** - 48 OP 
 +  * **Grand Sachem - Velký Strážce** - 48 VOP 
 +  * **Eagle Sachem - Orlí Strážce** - 72 OP 
 +  * **Grand Eagle Sachem - Velký Orlí Strážce** - 72 VOP 
 +  * **Sachem Ipawa** - 100 OP  
 +  * **Grand Sachem Ipawa** - 100 VOP  
 +  * **Eagle Sachem Ipawa** - 200 OP  
 +  * **Grand Eagle Sachem Ipawa** - 200 VOP