Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
rowerske_dopisy_-_fulltext [2018/02/17 10:10]
Miroslav Martinek
rowerske_dopisy_-_fulltext [2018/03/12 10:49] (aktuální)
Tomáš Merta
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Rozpracováno ======
  
    
    
-Roverské dopisy+Roverské dopisy ​
  
    
Řádek 226: Řádek 227:
    
  
-III.+====== ​III. ====== 
 Pr©graoi schůzek rowerskéh© kmene. Pr©graoi schůzek rowerskéh© kmene.
 Na každé první schůzi v měsíci se stanoví pořad referátů a obsah schůzí toho měsíce. Na tabulce se Na každé první schůzi v měsíci se stanoví pořad referátů a obsah schůzí toho měsíce. Na tabulce se
Řádek 479: Řádek 481:
 5. Národní písničky o děvčatech. 5. Národní písničky o děvčatech.
 6. Co se kde hraje a kam půjdeme. 6. Co se kde hraje a kam půjdeme.
-Program výletů rowerského kmene.+====== ​Program výletů rowerského kmene. ​====== 
 Výlet £. 1. Výlet £. 1.
 1. Delší pochod. Vedoucí při tom zjišťuje odolnost a vytrvalost členů kmene. 1. Delší pochod. Vedoucí při tom zjišťuje odolnost a vytrvalost členů kmene.
Řádek 658: Řádek 661:
 3. Sraz — debata o stopování,​ co dobré, vtipné, co špatné, chybné. 3. Sraz — debata o stopování,​ co dobré, vtipné, co špatné, chybné.
 4. V hloučcích domů. Vedoucí jde chvílemi s různými hloučky nebo jednotlivci. 4. V hloučcích domů. Vedoucí jde chvílemi s různými hloučky nebo jednotlivci.
-Podniky rowerského kmene:+====== ​Podniky rowerského kmene: ​====== 
 Rowerský slib. Rowerský slib.
 Akademie oficielní. Akademie oficielní.
Řádek 797: Řádek 801:
    
    
-VI.+====== ​VI. ====== 
 Milý Siávku, Milý Siávku,
 nedávno jsme mluvili o tom, jak rozdělit práci členů v kmeni. Mluvili jsme o tak zvaných specialistech. Specialisté — to slovo zní trochu divně, ale v ro- werském kmenj je důležité. nedávno jsme mluvili o tom, jak rozdělit práci členů v kmeni. Mluvili jsme o tak zvaných specialistech. Specialisté — to slovo zní trochu divně, ale v ro- werském kmenj je důležité.
Řádek 851: Řádek 856:
 62 62
    
 +Vlil.
 +Milý Rudlo,
 +poslouchal jsem minule Tvůj referát o hře na kytaru. Proto Ti chci dnes něco napsat o těch referátech. Nebudu se obírat jejich obsahem, ale způsobem jejich přednesu a o debatě, která má po nich následovat. Pamatuj si, že při ústním rozhovoru má mluvčí vždy možnost vystihnout duševní stav druhého člověka a dle toho usměrnit další část mluveného slova. Proto řeč má proti psanému tu výhodu, že se přizpůsobuje tomu, koho má upoutat, poučit a přesvědčit.
 +Zde Ti opíši několik vět z K. O. V.-IV. čís. 8. Pročti si je pozorně a řiď se dle nich:
 +Klidné, prosté a jasné vyjádření je nejpůsobivější.
 +Má-li řeč přesvědčit,​ musí především budit důvěru a být rychle pochopitelná a srozumitelná. Poněvadž nevíme vždy hned, s kým máme co činit, budeme se nejprve řídit několika zásadami, o nichž se můžeme domnívat, že nezůstanou bez účinku na žádného rozumného člověka. Vzrušená řeč hned od začátku by mohla být vykládána za nejistotu a probudit dojem, že se bojíme námitek a chceme je přehlušit záplavou slov.
 +Nezačínejme nikdy složitými rozklady. Uvádějí druhé ve zmatek, když nechápou o co jde, a činí je zbytečně nedůvěřivými.
 +63
 + 
 +Uvažme přesně, co chceme říci než s někým mluvíme. Neodbočujme,​ nýbrž zůstaňme stále u věci. Promysleme napřed přesně obsah řeči, začneme jednoduchým,​ všeobecně srozumitelným a rozvijme potom klidně, jasně a prostě všechno další. Slova, kterých užíváme, nemají být hledaná, nýbrž obyčejná z běžného hovoru, vyjadřující zřetelně co míníme. Vyhýbejme se mnoha vedlejším větám. Mohli bychom se jimi sami zaplésti, ztratit souvislost a upadnout do rozvláčnosti.
 +Řeč nemá vyčerpávat každou jednotlivost. Je důležitá,​ jasná, přímá linie od začátku do konce, která obsahuje všechno podstatné bez vedlejších zbytečností.
 +Pusťme se do jednotlivostí teprve tehdy, když někdo činí námitky, omezme se však v tom případě pouze na nejnutnější. Každá přílišnost může být vykládána za slabost. Mimo to unavuje druhé, a odvádí je od hlavní věci, na které vlastně záleží.
 +Instinkt sám nestačí, abychom mluvili působivě. Musíme ovládat také prostředky pro správné využití situace, pochopené pudově.
 +Pouhé vědomí, že máme pravdu, vynutí zřídka úspěch. Musíme také vědět, jak podržet pravdu. Nestačí vědět jasně, co chceme říci, musíme také najít vhodný způsob, jak to máme říci. Snažme se stále zvětšovat svoji slovní zásobu. Čím bohatší bude tato zásoba, tím řidčeji budeme v rozpacích o slovo. Ne každé označení pro jednu a tutéž věc má stejný význam. Změnou označení, překvapíme často jiné v debatě a zachráníme tak situaci, nebo alespoň postavíme věc do jiného světla a tím dosáhneme jiného účinku.
 +64
 + 
 +Slova, která pronášíme,​ doprovázíme úmyslně, nebo bezděky více nebo méně posuňky. V diskusi je řeč bez posuňku, často nemyslitelná. Posunek se má vždy hodit k slovu. Silné slovo, doprovázené energickým posunkem, je vždy působivější. Všeobecně činí posunky řeč živější,​ důraznější a účinnější. Ukazují, že mluvící je vnitřně zaujat svými slovy.
 +To jsou zásady rozmluvy. Nyní o debatování. V debatách je zpověď dvou, tří, řídce více lidí, kteří si v důvěře sdělují názory, zájmy sny o určité věci. V nich se pozná ono pravé jádro debatujících. Debatér a dobrý společník je vždy lepším naslou- chačem než řečníkem. Když se společnost skiádá z několika osob, vyžaduje slušnost, věnovati více času poslouchání než mluvení. Neprojevujte netrpělivost,​ když někdo mluví o věcech, které se vás netýkají, pokuste se ztotožnit s jeho hlediskem, jeho přáním, jeho starostmi, snažte se chápat a taktně se zmínit o názoru, který se od jeho příliš neodchyluje a který mu může pomoci při jeho problémech. Naslouchat znamená také, být shovívavý k nudným a bezvýznamným věcem. Chcete-li, aby mluvící osoba vás později poslouchala,​ nesmíte ukazovat na její nedostatky v řeči. Musíte'​ projevit alespoň zdvořilý úsměv při žertovném vyprávění a pouze velmi dobrému příteli, který není nedůtklivý,​ můžete připomenout,​ že jste anekdotu již dávno slyšel.
 +Každý člen skupiny má přispěti svým podílem ke společné rozmluvě, aby účast byla vyrovnaná, členové mají navzájem poměr hostů a hostitelů. Jako vlídný hostitel povzbuzuje a pobízí své hosty, tak má silnější jedinec podporovat v řeči slabší a plašší společníky,​ aby projevili, v čem jim brání jejich
 +5
 +65
 + 
 +ostych. Nikdo nemá užívat své převahy, aby druhého znemožnil a zdrtil. To se dříve nebo později vymstí, někdy zcela neočekávaným způsobem.
 +Předmět rozhovoru závisí úplně na složení společnosti. Rozmluva se bude přirozeně týkat toho, co zajímá členy a co je neuráží. Všeobecné pravidlo je, že volba předmětu bude určována místem, příležitostí a lidmi*
 +Mezi inteligentními a dobře vychovanými jedinci, je ovšem možno vésti diskusi o všech ožehavých otázkách, když debata nevykročí z akademických mezí. Jsou-li všichni přítomní nevýbušných,​ usměrněných povah, dovedou-li rozumově vážiti každé pro i proti, může takový rozhovor být poučný a nabádavý. Vyskytne-li se však jedinec s nespoutavým temperamentem,​ který za každou cenu chce uplatnit svůj názor, nebo který chce propagovat nějakou svou oblíbenou myšlenku, nepatří do skupiny rozmlouvajících,​ neboť by mohl vyvolat pouze rozpor a nesnáze. Jeho místo je na veřejném řečnišíi,​ což jest jiná kapitola. Dovedete-li jiskřit vtipem a humorem ve své konversaci, odzbrojíte téměř všechno zlé cítění u druhých ve skupině, neboť smích zahání předsudky. Žert proti čemukoli je zábavný pro každého i pro postiženého,​ je-li případný a vtipný a jestli je prost urážek. Pokud jde o způsob vašeho rozhovoru, dbejte těchto pravidel. Neosobujíe si výhradnost řeči. Dejte každému jeho podíl. Uskrovněte se do té míry, aby každý měl stejnou účast na konversaci. Když jeden ze skupiny strhuje na sebe všechen monopol projevu, naskýtá se vtipnému a humornému členu příležitost učinit tomu přítrž. Podaří-li se mu to neurážlivým způsobem, získá vděčnost všech
 +66
 + 
 +ostatních, kteří trpěli sobectvím mluvícího. Je vaší povinností pěstovat příjemný hlas, kterému druzí naslouchají se zalíbením a bez nemilých pocitů. Hrubé, drsné, chraptivé zvuky, křiklavý způsob mluvy působí odpudivě. Rovněž je únavné napínat sluch a pozornost, abychom zaslechli vše, co je řečeno tichým, zastřeným hlasem, který nás nutí, žádat o opakování a zdůraznění. Vyhýbejme se pokud možno dlouhé řeči o jednom předmětu, i když jej dokonale ovládáte a když jste byli požádáni o bližší vysvětlení,​ šetříe svými informacemi na podruhé a řekněte je tak stručně, jak jen dovedete. Vědět, kdy přestat, jest snad největším darem při mluvení. To se týká zvláště vyprávění anekdot a žertovných příhod. Jistě jste již trpěli všichni rozvláčným neslaným a nemastným vyprávěním něčeho, kdy mluvící neustále obcházel smysl, který zapomněl. Nikdy si neosobuj- te postoj výhradně důvěrný, i když máte na něj právo. Vaším úkolem jest podřídit se úrovni ostatních. Když přijde řeč na théma, o kterém víte víc než kdokoli jiný, vyjádřete své mínění prostě skrovně, jste-li o ně požádáni. Vaše vědomosti vám dávají právo na vysvětlení a přesvědčení,​ nikoliv na povýšenost a urážení. Nikdo nechcé být převyšován vaší převahou.
 +Obvyklou vadou je opakování bezúčelných plochostí a frázovitých názorů převzatých od druhých. Bezvýznamné vyslovování navyklého úsloví za každou větou působí také trapně. Někteří lidé se nemohou obejít bez neustálého používání slov jako: poslyšte — rozumíte — co jsem to chtěl říct — vidíte — tuším — přijde na má slova — co jsem povídal — v zásadě tvrdím —- a ta —- no ne atd.
 +67