Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verze Obě strany příští revize
roverska_heraldika [2018/02/13 17:28]
Miroslav Martinek
roverska_heraldika [2021/06/07 08:37]
Miroslav Martinek
Řádek 8: Řádek 8:
  
 ====== O ROVERSKÉM HESLE ====== ====== O ROVERSKÉM HESLE ======
 +===== Výklad hesla =====
 +přepis článku z časopisu [[https://​kmen.skauting.cz/​slouzim-5098|Kmen,​ duben 2021]]
 +
 +
 +//Pro začátek si vezměte tužku a papír. Co se vám vybaví, když se řekne slovo „služba“?​ Zkuste si si udělat brainstorming a sepsat všechny asociace, které vás napadnou.//
 +
 +Důvod, proč mě tohle zajímá, je ten, že vedle ušlechtilých pojmů spjatých s roveringem mi v souvislosti se službou naskočí poměrně intenzivní manuální práce. Takto jsem si totiž službu zažila už jako malá světluška na oddílových táborech, kde jsme v rámci chodu tábora mívali služby na zpracování dřeva, dovoz vody nebo pomoc v kuchyni. Přirozeně tak platila rovnice: „máš službu = budeš manuálně pracovat“. Domnívám se, že nebudu jediná, kdo má z dětství tento výše zmíněný pojem asociovaný tímto způsobem. A to je škoda, protože způsob, jakým chápeme význam slov, si s sebou z dětství přenášíme do dospělosti. Nesprávné porozumění významu služby tedy potenciálně může vést k nepochopení principu roveringu, který je na ní založen.
 +
 +Při přechodu do roverského věku se naším heslem stává slovo „Sloužím“ a služba samotná je hlavním pilířem roverské výchovy. Rover či rangers ale automaticky není umývačem nádobí ani amatérským dřevorubcem. Služba se totiž nerovná služebnictví. Rover není služebník. A přesto být roverem se rovná sloužit.
 +
 +==== Jak tedy službu chápat? ====
 +Služba se skládá ze tří „podslužeb“:​ služby vyšší moci, služby sobě a služby bližním, které jsou navzájem rovnocenné Jedna bez druhé nemůže správně existovat a fungovat. Službu si můžeme zkusit představit jako trojnožku, jejíž nožky představují jednotlivé podslužby. Odebereme-li jednu z nožek nebo bude-li jedna nožka vyšší nebo silnější než jiná, stabilita trojnožky se naruší a trojnožka spadne. Stejně tak absence nebo převaha jedné z dílčích částí služby rozhodí rovnováhu služby jako takové, která tak nemůže správně plnit svoji funkci jako opěrný bod roverské výchovy.
 +
 +Smysl roveringu krásně shrnul skautský náčelník,​ roverský vůdce a přítel Roberta Badena Powella P. B. Nevill: „Rovering je hledání dobrých cest směřujících k vyššímu a hlubšímu lidství [služba vyšší moci]. Rovering vede k ujasňování si smyslu života a k formování svého životního postoje [služba sobě]. Rovering je příprava na život a také snaha po celý život [služba bližním].“
 +
 +Proč jsou tedy potřeba právě tři druhy služby a proč jedna bez druhé nemohou být? Protože se navzájem prolínají a podporují. Jedná se o uzavřený cyklus, bez jehož dílčích částí nelze projít roveringem takovým, jak jej P. B. Nevill popsal. Pokud nemám v sobě nastavené morální hodnoty a nevím, k čemu směřuji (služba vyšší moci), nemohu samu sebe rozvíjet a posouvat se dál (služba sobě). Pokud se nedokážu věnovat sobě, rozvíjet se a být v rovnováze a smíru se sebou samotnou, nezvládnu takto posouvat ani ostatní a neposkytnu jim dostatečnou a kvalitní oporu (služba bližním). ​
 +
 +Důležitost služby můžeme podtrhnout skautským slibem, ohniskem skautské ideje, který je se službou neoddělitelně propojen:
 +
 +Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
 +
 +Sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době, (služba vyšší moci)
 +
 +plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, (služba sobě)
 +
 +duší i tělem být připraven/​a pomáhat vlasti i bližním. (služba bližním)
 +
 +==== Jak s tímto pracovat? ====
 +Služba je přítomná ve všech aspektech roverské výchovy. Samotná služba není přímo nástrojem, ale všemi nástroji roverského programu se prolíná. Ať už se jedná o projekty, akce, kurzy, zahraniční aktivity nebo činnost v rámci oddílu, všude je přítomná služba ve všech třech dimenzích. Čímkoliv, co jakožto rover nebo rangers dělám, bych měla sloužit sobě, bližním i vyšší moci. Ke správnému porozumění smyslu roveringu je nezbytné si tyto tři rozměry služby uvědomit a řídit se jimi.
 +
 +Koneckonců,​ ono i to loupání brambor na táboře vlastně se správnými optickými čočkami můžeme vnímat jako službu třídimenzionální:​ Chci se zasloužit o to, aby tábor hladce šlapal (tj. sloužím vyššímu cíli), chci ulevit od náporu práce kuchařům (sloužím bližním), a třeba se ještě dozvím, jak se správně drží škrabka a dobře si pokecám s ostatními, co zrovna budou v kuchyni pomáhat (sloužím sobě). Tedy i ta bramborová polemika se dá snadno aplikovat na to, co řekl bratr Nevill.
 +
 +==== Jak se mohu se svým kmenem v praxi věnovat službě? ====
 +Přečtěte si v kmeni kapitolu nebo dvě z knihy s hlubším rozměrem a popovídejte si o tom, jak jí rozumíte. Výborně se na to hodí třeba Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Každá kapitola obsahuje myšlenku s morálním přesahem, díky kterému můžete sloužit vyšší moci v podobě kritického přemýšlení o morálních hodnotách. Diskuzí nad poselstvím jednotlivých myšlenek z knihy pak sloužíte sobě i bližním díky vzájemnému sdílení názorů a domněnek.
 +
 +Předávejte si navzájem v kmeni vědomosti. Můžete například naučit ostatní činnost, kterou sami ovládáte. Kurzem lukostřelby,​ lekcí háčkování či hodinou kreativního psaní posloužíte druhým i sobě. Navíc tím skvěle stmelíte kolektiv.
 +
 +==== Jak se mohu službě věnovat sám/sama? ====
 +Angažuj se v životě své obce. Pokud máš pocit, že ve tvém okolí něco schází, neboj se do toho sám/a vložit a uspořádat akci pro zvelebení města, aktivně podpořit organizaci společenských událostí nebo vznik nových aktivit. Sloužit tím můžeš sobě, bližním i vyšší moci.
 +
 +
 +Udělej si pro sebe čas a odpočiň si. V dnešní uspěchané době je nezbytné občas na chvíli vypnout a snížit stres, kterému jsme každým dnem vystaveni. Máš-li po přečtení tohoto článku pocit, že je na tebe vyvíjen tlak, abys plnil/a všechny tři služby, jinak nebudeš správným roverem nebo rangers, věz, že potřebuješ chvilku relaxace. Přečti si pěknou knihu, podívej se na odpočinkový film nebo si zajdi s přáteli do parku na piknik. Sloužit tím budeš v první řadě sobě, ale vyplynou z toho i druhé dvě služby. Bez vnitřního klidu nelze sloužit bližním ani vyšší moci.
 +
 + --- //​[[ro@skaut.cz|Julie Motalová]] 2021/06/07 08:35//
 +       
 +
 ===== Úvahy a fakta ===== ===== Úvahy a fakta =====
 {{:​2000px-prince_of_wales_s_feathers_badge.svg.png?​200 |}}Nedávno jsem na webové stránce objevil pozoruhodnou úvahu "EICH DYN? TO JE JEDNO…PROSTĚ SLOUŽÍM"​ jejímž autorem je skautský vůdce bratr Michal Šimek – Dukát. Dovolím si zde citovat z Dukátova textu {{:​2000px-prince_of_wales_s_feathers_badge.svg.png?​200 |}}Nedávno jsem na webové stránce objevil pozoruhodnou úvahu "EICH DYN? TO JE JEDNO…PROSTĚ SLOUŽÍM"​ jejímž autorem je skautský vůdce bratr Michal Šimek – Dukát. Dovolím si zde citovat z Dukátova textu
Řádek 49: Řádek 95:
  
 zdroj: [[http://​roverground.cz/​2014/​05/​09/​patroni-roveru-a-skautu/​]] ​ zdroj: [[http://​roverground.cz/​2014/​05/​09/​patroni-roveru-a-skautu/​]] ​
 +
  
 ====== ROVERSKÉ SYMBOLY ====== ====== ROVERSKÉ SYMBOLY ======
  
 Nejčasteji se v souvislosti s Rovery a Rangers setkáváme s označením "​RS"​ tedy z anglického "Rover Skaut"​. Nejčasteji se v souvislosti s Rovery a Rangers setkáváme s označením "​RS"​ tedy z anglického "Rover Skaut"​.
-Zde je [[https://​drive.google.com/​file/d/0B0zFJ7hRj69aMEE5eE5tdjk5OFk/​view?​usp=sharing|balíček grafických podkladů]] k symbolu "​RS"​.+Zde je [[https://​drive.google.com/​drive/folders/1Vhc4w6-IpQZf--1AVwSH55rjQiP3rfUc?​usp=sharing|balíček grafických podkladů]] k symbolu "​RS"​.
  
 {{:​rs_znak_inver_large.jpg?​200|}} {{:​rs_znak_large.jpg?​200|}} {{:​rs_znak_inver_large.jpg?​200|}} {{:​rs_znak_large.jpg?​200|}}
Řádek 74: Řádek 121:
 {{:​rs_erbovni_stit_2_0005.png?​200 |}} {{:​rs_erbovni_stit_2_0005.png?​200 |}}
  
 +====== Výtažek z Junácké symboliky, 1990 ======
 +
 +^ Název: ​                      | **Junácká symbolika** |
 +^ Autor, vydavatelství,​ rok    | Jan Čáka, MERKUR, 1990 |
 +^ Jazyk                        | český |
 +^ odkaz na knihu               | {{ :​junacka_symbolika_jan_caka_1990.pdf |}} |
 +^ full text                    | zatím není k dispozici |
 +^ obálka ​                      | {{:​junacka-symbolika_obalka.png?​150|}} |
 +
 +Roveři, představující dospívající kategorii Junáka, užívají jako **symbol poutnickou, tzv. roverskou hůl**. (Význam slova „rover“,​ přejatého z angličtiny,​ je poutník, ve smyslu úspěšné životní poutě.) Roverské hůl je 145 cm dlouhý lískový prut, 2-2,5 cm silný, na jehož vrcholku počíná rozvětvení ve tvaru Y (odříznutí větví asi 8 cm nad rozvětvením). Roverské hůl nepatří do běžné junácké výstroje, používá se pouze k významným příležitostem.
 +
 +
 +Grafickým symbolem roveringu jsou **iniciály „RS“** - ver- sálky písma typu „grotesk"​. Z těchto písmen byl utvořen kovový postříbřený odznak roverů, který se dříve nosil na klobouku.
 +**Barvou roverů je tmavá červeň** - odstín bobule hlohu - symbolizující vyzrálý plod - vyspělého junáka.
 +
 +
 +Hovoříme-li o znacích, tedy si připomeňme **starobylý emblém, který se spojuje s roverským heslem „Služba"​** (pro jednotlivce „Sloužím"​). Heslo „Sloužím"​ je starobylého původu, objevuje se již v raném středověku. **Tři zlatá či stříbrná pštrosí péra** (někdy uváděná též jako supí) s devizou (heslem umístěným na stuze) „leh dien" - německy „sloužím",​ byla znamením rovnocenným znaku tzv. „badge"​ (čti baedž) anglických královských princů.
 +
 +
 +Erbovní pověst vypráví, že toto znamení a heslo patřilo původně českému králi Janu Lucemburskému,​ který s ním statečně padl v bitvě u Kresčaku. František Palacký o tom píše v Dějinách národa českého:
 +
 +
 +„Na znamení vítězství sňal král anglický s přilbice krále Janovy tři supí péra s nápisem »Ich dien«, i dal je svému synovi, Černému princi, jenž přední čest toho dne byl sobě vysloužil. On postavil je do svého štítu, jejž užíval co princ waleský."​
 +
 +
 +Princové z Walesu užívají toto znamení podnes. Od nich přijali heslo „Sloužím"​ angličtí roveři, a dále roveři na celém světě.
 +
 +
 +Tři zlatá pštrosí (supí) péra na černém štítě - badge Eduarda, zvaného Černý princ, syna anglického krále Eduarda III., přemožitele Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku (Grécy). Na menší kresbě je starší varianta, na větší, kde jsou péra provlečena korunkou, je varianta novější. Tu na obrázku poslední bitvy krále Jana nakreslil i náš Mikoláš Aleš.
 +
 +^ {{:​ichdien-stary.png?​200}} | {{::​ichdien-novejsi.png?​200|}} | {{:​rs-jun-symb.png?​200|}} | {{:​rs-hul.png?​300|}} |
  
 +====== Užívané zkratky a označování ======
 +  * **RS** - zkratka původního anglického "Rover Scout" tedy pro nás Roveři i Rangers bez ohledu na pohlaví, **dnes preferovaná**
 +  * **R&R** - zkracování českého označování slov Roveři a Rangers, které uvádí věkovou skupinu dle pohlaví
 +  * **RR** - zkratka vzniklá zjednodušením původního R&R viz výše