Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verze Obě strany příští revize
historie_roveringu [2017/07/04 10:36]
Miroslav Martinek [Investitura a vigilie]
historie_roveringu [2017/07/04 10:39]
Miroslav Martinek [Závěr]
Řádek 70: Řádek 70:
 {{:​na_pouti_za_uspechem.jpg?​200 |}}Od roku 1922 se roveři podíleli na dárcovství krve, další roveři se účastnili služby u červeného kříže. Obecně v 30. letech došlo k celosvětové krizi, proto se roveři zapojovali do kurzů pro nezaměstnané,​ chystali tábory pro chudé děti a distribuovali pro ně hračky. V podpoře nezaměstnanosti šli ještě dál, když pořádali i kurzy pro nezaměstnané rovery a snažili se o poradenskou službu. {{:​na_pouti_za_uspechem.jpg?​200 |}}Od roku 1922 se roveři podíleli na dárcovství krve, další roveři se účastnili služby u červeného kříže. Obecně v 30. letech došlo k celosvětové krizi, proto se roveři zapojovali do kurzů pro nezaměstnané,​ chystali tábory pro chudé děti a distribuovali pro ně hračky. V podpoře nezaměstnanosti šli ještě dál, když pořádali i kurzy pro nezaměstnané rovery a snažili se o poradenskou službu.
 Celková situace mezi rovery byla složitá: přestože existovala pravidla, nebyla mnohdy vůbec jasná a nedodržovala se, rozmanitost byla čím dál tím větší. Každý si pravidla vykládal, jak chtěl, nebyl zde jasný příklad. V Birminghamu byl například přestupný rok pro rovery pořád 15 let, přitom již obecně platilo, že je to 17 let. Další roveři začali vyvíjet aktivity na univerzitách,​ dá se říci, že šlo o jeden z prvních pokusů o vysokoškolský rovering. Celková situace mezi rovery byla složitá: přestože existovala pravidla, nebyla mnohdy vůbec jasná a nedodržovala se, rozmanitost byla čím dál tím větší. Každý si pravidla vykládal, jak chtěl, nebyl zde jasný příklad. V Birminghamu byl například přestupný rok pro rovery pořád 15 let, přitom již obecně platilo, že je to 17 let. Další roveři začali vyvíjet aktivity na univerzitách,​ dá se říci, že šlo o jeden z prvních pokusů o vysokoškolský rovering.
-Začalo se čím dál tím více mluvit o tom, co znamená být roverem. Velitelské noviny přinesly v listopadu 1921 zprávu o konferenci roverů 6. až 7. října 1921. Tam se deklarovalo,​ že rover je mladý muž starší 17 let. Jejich specifický cíl je v zaměření na výchovu skautských vůdců nebo skautských pracovníků. Jsou tak zásobárnou skautských činovníků. Za těchto pohnutých dob napsal B. P. svoji knihu Rovering to Success z roku 1922 (Na pouti z úspěchem, anglická verze: thedump.scoutscan.com/​rts.pdf),​ která byla svým zaměřením určena nejen skautům, ​ ale oslovila i mladé muže mimo rovering.+Začalo se čím dál tím více mluvit o tom, co znamená být roverem. Velitelské noviny přinesly v listopadu 1921 zprávu o konferenci roverů 6. až 7. října 1921. Tam se deklarovalo,​ že rover je mladý muž starší 17 let. Jejich specifický cíl je v zaměření na výchovu skautských vůdců nebo skautských pracovníků. Jsou tak zásobárnou skautských činovníků. Za těchto pohnutých dob napsal B. P. svoji knihu Rovering to Success z roku 1922 ([[http://​thedump.scoutscan.com/​rts.pdf|Na pouti z úspěchem, anglická verze: thedump.scoutscan.com/​rts.pdf]]), která byla svým zaměřením určena nejen skautům, ​ ale oslovila i mladé muže mimo rovering.
  
 ===== MOOTy a konference ===== ===== MOOTy a konference =====
Řádek 105: Řádek 105:
 Důvody, proč znát historii, byly již mnohokrát vyjmenovány. (Kdo nezná historii, je nucen si ji zopakovat, a podobně.) Nejdůležitější je znát naši historii, abychom si z ní mohli vzít inspiraci, proto mi dovolte v poslední větě vyzvat všechny rovery, činovníky,​ kteří by měli potřebu zmapovat historii českého roveringu, abychom se spojili a mohli na tomto tématu pracovat společně. Případné poznámky ke světovému vývoji roveringu rád uvítám a rád doplním do textu. Důvody, proč znát historii, byly již mnohokrát vyjmenovány. (Kdo nezná historii, je nucen si ji zopakovat, a podobně.) Nejdůležitější je znát naši historii, abychom si z ní mohli vzít inspiraci, proto mi dovolte v poslední větě vyzvat všechny rovery, činovníky,​ kteří by měli potřebu zmapovat historii českého roveringu, abychom se spojili a mohli na tomto tématu pracovat společně. Případné poznámky ke světovému vývoji roveringu rád uvítám a rád doplním do textu.
  
-Text vznikl na základě překladu článku Johna Wolkera, autor článku může vznést jen částečná autorská práva a chtěl by, aby se tento článek dál volně šířil. Přesto by byl rád obeznámen s tím, zda dotyčný materiál použijete, a to jen z informativních důvodů, zda vůbec roveři nebo roverské kurzy mají zájem o tuto problematiku. Děkuji.+Text vznikl na základě překladu článku ​[[http://​www.scouting.milestones.btinternet.co.uk/​rovers.htm|Johna Wolkera]], autor článku může vznést jen částečná autorská práva a chtěl by, aby se tento článek dál volně šířil. Přesto by byl rád obeznámen s tím, zda dotyčný materiál použijete, a to jen z informativních důvodů, zda vůbec roveři nebo roverské kurzy mají zájem o tuto problematiku. Děkuji. 
 + 
 +Na závěr si zde dovolím umístit odkaz ještě na jednu z velice dobře napsaných knih o roveringu, jejímž autorem je [[http://​www.scouting.milestones.btinternet.co.uk/​biogs-g-m.htm#​gidney|Frances Gidney]] „Gilcraft“ (první šéf Gilwellu), [[http://​thedump.scoutscan.com/​rscouts.pdf|thedump.scoutscan.com/​rscouts.pdf]]. 
  
-Na závěr si zde dovolím umístit odkaz ještě na jednu z velice dobře napsaných knih o roveringu, jejímž autorem je Frances Gidney „Gilcraft“ (první šéf Gilwellu), thedump.scoutscan.com/​rscouts.pdf. 
  
 Autor a překlad: Jan Nehyba Autor a překlad: Jan Nehyba
Řádek 114: Řádek 116:
  
  ​archivoval z webu [[http://​rs.skaut1stredisko.cz|RK Kerberos]]--- //​[[sid@skaut.cz|Miroslav Martinek]] 2017/07/04 10:25//  ​archivoval z webu [[http://​rs.skaut1stredisko.cz|RK Kerberos]]--- //​[[sid@skaut.cz|Miroslav Martinek]] 2017/07/04 10:25//
 +
 +Knihy uvedené v tomto článku a další k roverské tématice najdete i na stránce [[literatura|LITERATURA]]