Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Poslední revize Obě strany příští revize
dopisy_roverum [2017/08/01 08:33]
Miroslav Martinek
dopisy_roverum [2017/08/01 08:35]
Miroslav Martinek
Řádek 300: Řádek 300:
 Člověk se již pomaličku odnaučil dívat, slyšet, čichat, vnímat - to ho počítače neučí a nemohou nabídnout. To dokáže jen ten nedostižný počítač, jímž je lidský mozek - doslova zázrak přírody, jak ve svém složení tak, i funkci. Člověk se již pomaličku odnaučil dívat, slyšet, čichat, vnímat - to ho počítače neučí a nemohou nabídnout. To dokáže jen ten nedostižný počítač, jímž je lidský mozek - doslova zázrak přírody, jak ve svém složení tak, i funkci.
 Putujte po velkém i malém světě a oba obrazy sestavujte dohromady, abyste dostali obraz celé přírody, ke které je nutno ještě počítat obraz nebeské klenby a světla hvězd, kam však lidské smysly bez techniky nedosáhnou a nemohou ani pracovat. Tam není život, jako tu na Modré planetě. ​ Putujte po velkém i malém světě a oba obrazy sestavujte dohromady, abyste dostali obraz celé přírody, ke které je nutno ještě počítat obraz nebeské klenby a světla hvězd, kam však lidské smysly bez techniky nedosáhnou a nemohou ani pracovat. Tam není život, jako tu na Modré planetě. ​
 +
 +Nedaleko Jabkenic je paseka a na ni roste dub. Skoro pohádkový mohutný strom rozložitých větví a mohutné koruny. Obvod obejmou tri lidé. Roste sám jen s družinou zbrojnošů ve smrkových dlouhých pláštích až na zem.
 +Ono se řekne strom. Nékdo při tomto šlové má představu o kolíka a tolika kubických metrech dříví.
 +Ale strom nutí k zamyšlení z mnoha důvodů.
 +Jednou jsem četl skautský zákon ve srovnání s vlastnostmi stromu a bezvadné to souhlasilo. Pokuste se o to sami. Vezméte bod po bodu skautské desatero a přirovnejte vlastnosti stromu.
 +Ale strom je ještě velký soubor malých, maličkých životních prostředí. Kdybyste si dali práci a začali od nej vyšší větvičky, pak zjistíte stovky životních prostředíček v listech, pupenech, lýku, dřevu, borce, skulinách až kořenech. Stovky a stovky pro roztoče, různé blanokřídlé,​ motýly, brouky, pavouky, houby, ptáky, menší i větší savce, dokonce i obojživelníky a hady. Každému poskytne strom pohostinsky potřebné přístřeší či dokonce jediné vyhovující životní prostředí.
 +Je tedy možno strom nazvat svétadíl.
 +Človék sice vydal a vydává řadu vyhlášek a zákonů na ochranu toho či onoho živočicha,​ rostliny, ale stačí porazit velký strom a všechny paragrafy předpisující a zakazující se stanou zbytečnými.
 +Mimo to strom je neobyčejný živoucí organismus. Sice rostlina svého druhu, ale živoucí podléhající zákonům života.
 +Lidé, kteří se dovedou ke stromům přiblížit jak umí jen oni a navážou s nimi rozmluvu. Stromy jim pak předávají svoji sílu, projeví svůj citový život, zejména hrůzu a strach. Béžte nékdy z rána do lesa a vnímejte náladu lesního prostředí a pak tam béžte, když se objeví dřevorubci a zařve první pásová pila. Jak se nálada změní. Jaké napétí, hrůza a strach je vyzařována stromy v očekávání,​ kdy první padne. Strom doprovází človéka od chvíle, kdysi postavil první chatrč. Ješté dnes jsou tiší svědci zašlého vztahu člověka ke stromům, staré lípy na návsi nebo dvoře usedlostí, někdy i na bývalé mezi, uprostřed zemědělské celiny. Není jiného tvora, který dovede být i k člověku laskavý a dovede mu vrátit sílu a důvěru do života, i když sám má ten život velmi tvrdý činností člověka a jeho techniky. ​
 + 
 +
 +Při jednom rozhovoru o přírodě jsem přirovnal ekosystém k velkému gobelínu s krásným výjevem, třeba z řeckého bájesloví.
 +Každý takový násténný koberec má jako základ osnovu a útek. Na této základní konstrukci koberce se vážou uzlíky buď tureckým nebo perským uzlem v nej rozmanitějších barvách. Váz ač zná přesně velikost plochy a její umístění na plose vyvažovaného obrazu gobelínu. Když se běžný návštěvník některého hradu nebo zámku zadívá na visící gobelín, zpozoruje jen barevné plochy vytvářející jednotlivé části obrazu. Nikoho vsak nenapadne kolik je vlastně těch uzlíků na určité plose. Jcu tehdá, když se poruší souvislá vrstva uzlíků určité barvy, objeví se osnova, pak se říká, že gobelín je poškozen. Ale to bývá často již velmi poškozen i útek nebo dokonce osnova a těch poškozených ploch je stale více a více.
 +Tak je tomu v přírodě s takovými gobelíny, jako je ekosystém rybníka, lesa. louky. On takový koberec rybníka by nutně potřeboval vyjádřit vše, co v rybníce žije, tvoří faunu a flóru, obdobně u jiných ekosystémů. Byly by to pro diváka velmi zajímavé pohledy do neznámého nitra rybniční vody, houští lesa a džungle trav.
 +Gobelín přírodního prostředí je třeba střežit jako ten, který visí v kterémkoli zámku. Je to kulturní památka, často jedinečná,​ jako třeba rašeliniště,​ mokřiny, či zajímavé skalní útvary. Máme výraz pro kulturní památku. Kdysi cestovatel Humboldt razil pojem přírodní památka a tento pojem se často užíval v počátcích ochrany přírody. To ještě neexistovala ekologie, jako samostatný vědní obor. Před tím lidé vnímali přírodu řekl bych "​zeširoka",​ ne jen z úzce kořismického pohledu jak je tomu dnes.
 +Člověk vpadl do přírody jako horda divochů posedlých vše ničit, upravovat podle sebe, aniž by sebeméně respektoval miliony let staré, vyzkoušené a probíhající děje podle zákonů kosmu.
 +Dnes se stále více a více mluví o katastrofické situaci v přírodě, ale přesto se klidně ničí dál a dál, aniž by se poznaly všechny mezivztahy, návaznosti,​ jaké mají třeba ony barevné uzlíky na gobelínu pro vytvoření určité barevné plochy či části obrazu. Je potěšující a zajímavé, že největší obránci přírody jsou v cizině mladí lidé, sdruženi v dobrovolná společenství. A dosáhli třeba záchrany severských lesů určených k zištnému vytěžení. Vtiskli do podvědomí milionů lidí .Den země a pracují dál na úkor "​moudrých starců",​ sedících na plných tresorech zlata a nenasytně vztahujících ruce po dalších ziscích na úkor přírody, životního prostředí člověka.
 +Mladí si uvědomují,​ že mají právo na svůj život, na život jejich dětí a že je to na nich, zda si uhájí přírodu v takovém stavu, aby se dala opravit, jako porouchaný gobelín a byl tak opět k užitku.
 +Skauting byl první organizace na světě, která do své filosofie vložila péči o přírodu. Pěkně to formuloval A.B.Svojsík v šestém bodě skautského desatera: Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských. A to formuloval před osmdesáti lety, kdy ae o ekologických katastrofách vůbec nikomu nesnilo.
 +Skauti mají tedy právo a povinnost hovořit do ochrany přírody a toto právo i povinnost by si měl vzít každý oddíl za svity hlavní program. Vychovat mladou generaci, která ​
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 + 
 + 
 +
 +Seton má jedno mistrovství zvané 11 Přítel malých bratříčků"​ a označuje ho v řeči Indiánů Zuni-Watutka.
 +Myslíte, že malí bratříčkové nejsou? Jen se podívejte kolem sebe. Takový motýl. Let, jako by neůčelné plácání křídel, letí jako motání opilce a přece tento něžný tvoreček po nasátí několika kapek rostlinné šťávy je schopen za noc přeletět Středozemní moře, překonat alpské velikány a doletět až do našich krajin, jiní až do Švédská.
 +Či takový bzučivý čmelák. Podle leteckých odborníků by neměl létat a on letí a docela rychle.
 +Nebo echo lokátory netopýra a některých nočních můr.
 +Dalo by se dlouze vyprávět to, co učí bionika, speciální vědný obor zabývající se luštěním chodu rozmanitých "​patentů přírody"​ a jejich přenesení do lidské techniky, zatím bohužel převážně válečné.
 +Až půjdete na vycházku, zastavte se u tiché zátočiny s mělkou vyhřátou vodou, lehněte na břeh a pozorujte, co vše se rojí ve vodě. Nebo pozorujte práci mravenců, či chování některých mandelinek, které jsou schopny v "​chemické obraně"​ vylučovat žíravou tekutinu, jako je kyselina sírová, ale vylučuje jen ta mandelinka, která je nebezpečnému zdroji nejblíže. Ostatní vyčkávají.
 +Sledujte, co se děje na květech okoličnatých rostlin, kde bývají celá shromaždiště hmyzu.
 +Je potřeba mít oči "na stopkách"​ a neobyčejnou trpělivost. Pak se uloví často jak se říká "​sólokapr"​ a bude to zážitek, na který celý život nezapomenete. Oni malí bratříčkové jsou i rejsci, bělozubky, hraboši, my šice a podobní skřítkové,​ kteří jsou sice velmi opatrní, ale když to umíte, prozradí vám mnoho ze svého, pro běžného člověka skrytého, života.
 +Zápisník a tužka by neměly nikdy scházet při tomto pozorování. Cvaknutí fotoaparátu dovede vyplašit malého bratříčka a zmařit vám výsledek dlouhodobé pozorovací trpělivosti,​
 +Naučte se rychle kreslit základní čáry, postoje, tvary, žádné stínování. Na to není čas. Několik tahů tužkou a výjev má být na papíře. Doma si je řacfte do souborů podobných záznamů, kterým říkám "​holubník",​ jenž je dělený podle určitého klíče, botanického,​ či zoologického a po čase teprve ohodnotíte zachycený obrázek a nečekaně se vám vybaví vše, co jste tehdá viděli a slyšeli.
 +A někdy je to neobyčejné překvapení pro vás i toho, komu to vyprávíte,​ nebo píšete.
 +