Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cesta_roverskeho_kmene [2017/10/09 12:02]
Miroslav Martinek [5.1.METODICKÉ PŘÍKLADY]
cesta_roverskeho_kmene [2017/10/09 15:09] (aktuální)
Miroslav Martinek [6.1ROVERSKÉ SLIBY]
Řádek 325: Řádek 325:
 Na táboře o všem z poznámek vypracovat zprávu s přiloženou mapkou a plánky „roverské cesty" (doloženou razítky, lístky, vstupenkami apod). Na táboře o všem z poznámek vypracovat zprávu s přiloženou mapkou a plánky „roverské cesty" (doloženou razítky, lístky, vstupenkami apod).
  
 +{{ :​11_cesta-kmene.jpg?​200 |}}
  
 === 5.1.2. Předroverská čekatelská zkouška II. === === 5.1.2. Předroverská čekatelská zkouška II. ===
 +
 +**„PĚTIPRSTI"​** je jedním z námětu zkoušky roverských čekatelů, praktikované na předroverských cestách starších chlapců, kteří měli zájem stát se rovery RS kmene SOV Praha („Rozumných Starců"​).
 +
 +**Rover poutník**
 +V roce 1975 jsem byl pozván na setkání několika vůdců roverských kmenů a přátel, kteří na základě společných ideálů pracovali s mládeží. Tématem večera bylo vyprávění účastníka světového XIV. Jamboree „Nordjamb 75" u norského Lillehammeru v Norsku. Heslem bylo „FIVE FINGERS ONE HAND" - „Pět prstů je jedna ruka". Zahajovací nástup byl podle tohoto hesla utvořen v podobě levé ruky, obepínané kruhem, jenž ukončoval uzel přátelství.
 +
 +Že byla tato schůzka (psal se rok 1975!) pro nás další vzpruhou, nemusím ani připomínat.
 +
 +Roverské kmeny žily a kráčely dál svojí cestou, kterou si jejich vůdcové a členové slíbili tenkrát na 1. roverském ohni - srazu na Brdech v roce 1970. Samozřejmě,​ přijímací zkouška čekatele před vstupem do roverského kmene může být jakákoli, taková, jakou zvolí vedení kmene se svým vůdcem. I stupeň obtížnosti přijímací zkoušky může být různý, záleží na výšce laťky, kterou si kmen stanoví pro nováčky - čekatele. Nastavením výšky laťky kmen určí také svoji úroveň kvality, neboť jeho členové musejí být ještě výše nad úrovní, nastavenou pro nové zájemce.
 +
 +Vyjděme tedy ze zásady, že zájemce si musí nějakým způsobem členství v RS kmeni zasloužit - dosáhnout jej (o přiznání rozhoduje jen roverský kmen sám). A nyní ta souvislost se XIV. světovým jamboree. Zaujala mě na něm ta položená levá ruka v kruhu a heslo „Pět prstů je jedna ruka". Promýšlel jsem úkoly pro čekatele - zájemce do RS kmene. Potřebovali jsme posílit náš kmen roverů, v němž byla vždy záruka pro další činnost základního „sovího"​ oddílu.
 +Na mapu Čech rozloženou před sebou jsem na místě Prahy položil levou ruku s roztaženými prsty a představoval si naše hlavní město jako srdce Čech.
 +**Malík** (v protažení) směřuje na horu Milešovku v Českém středohoří.
 +**Prsteník** směřuje na horu Ještěd u Liberce.
 +**Prostředník** na Sněžku v Krkonoších.
 +**Ukazovák** směřuje na Kunětickou horu u Pardubic.
 +**Palec**, to je směr Blaníku u Vlašimi.
 +
 +Kmenová zkouška pro zájemce o členství ve kmeni RS dostala tehdy do znaku srdce a na něm položenou levou ruku s rozevřenými prsty, vše umístěno v provazovém kruhu ukončeném uzlem přátelství.
 +
 +V úvodu pravidel našeho „Pětiprstí"​ je napsáno:
 +.„Rozhodl jsi se jít složitější stezkou, která jde souběžně s tou, po které jsi doposavad šel. Máš chuť, touhu, přesvědčení o dobru svého konání a čeka- telskou odvahu? Tak tedy vztáhni levou ruku po úkolech a zkouškách,​ které ti stojí v cestě k dosažení možnosti vstupu do kmene RS."
 +
 +Zkouška čekatele do kmene RS byla rozdělena na tři základní části:
 +
 +**I. RUKA**
 +- zkouška samostatné zdatnosti - Pětiprstí.
 +Zdolání pěti úkolů jako 5 prstů na levé ruce - 5 vrchů (hor) Čech. Cesty jsou podmíněny plněním deseti úkolů. Určené cíle cest: Blaník, Ještěd, Sněžka, Milešovka, Kunětická hora. Pořadí cest si každý zvolí sám.
 +
 +**II. SRDCE**
 +- zkouška Velkého činu.
 +Splnění samostatného úkolu pro posílení ušlechtilosti napomáhající k vnitřnímu dozrání. Úkol takový, aby jej bylo možno vzít za vzor pro členy v oddílu. Příklad: Nezištná pomoc cizím lidem, společnosti,​ invalidům, chorým starým lidem, osamělým, raněným, malým dětem, zvířatům,​ přírodě.
 +
 +**III. DUCH**
 +- zkouška znalostí z vlastního pátrání po vědomostech.
 +Připravit si hodnotnou přednášku na samostatně prostudované téma. Udělat rozbor oddílového ducha až k oddílovým začátkům. Načerpat vědomosti a víru oddílových „předků"​ a bývalých členů.
 +
 +
 +**Z kroniky kmene Rozumných Starců**
 +//... V uličkách staré Prahy se šero přeměnilo dávno ve tmu, jen staré lampy při okrajích chodníkii a i ty na konzolách na domech osvětlují křivolaké uličky staré části města. Liliová ulice vyúsťuje z rohu Betlémského náměstí. Zde byl sraz na 1. sněm našeho RS kmene Rozumných Starců.
 +Vybaveni současným možným krojem (nahrazujícím náš zakázaný skautský milovaný kroj, my roveři používáme nadále staré oddílové skautské košile), dále baterkou, rukavicemi a oblečeni do starších kalhot, jsme připraveni na tajemnou cestu do nitra polorozbořeného starého kláštera.
 +V jedné slepé boční uličce šplháme postupně jeden za druhým, pomáhaje si při tom, do prázdného otvoru okna, za kterým je naprostá tma. V mnohých z nás je malá dušička, když se svítícími baterkami přecliázíme půdní široké zaprášené trámy, někteří z nás lezou po kolenou, pod sebe se ani nedíváme. Seskakujeme z bočního výklenku zdi do papírového haraburdí navršeného až po jeden trám. V polovině místnosti je prázdno, překračujeme trámy v přízemí a usedáme na né do pomyslného kruhu. Svíce jsou zapáleny a 11 členů rovem - skautů našeho kmene spiklenecky čeká na zalíájení 1. sněmu kmene, které přichází posléze tichým zanotováním vůdce. V tajemném prostředí tiše zaznívá zpěv našíjunácké hymny: „Junáci vzhůru..."​ zdravíme naším skautským pozdravem a stará oddílové vlajka a roverská kronika je tu s námi. Nechybí pečetidla, tuš, pero, potřebné kmenové glejty z ručně dělaného papíru. Na programu je volba nového představenstva našeho kmene.
 +Při našem obřadu nám v jedné chvíli zatrnulo, tišíme hlas až do úplného tichého vyčkávání,​ zhášíme svíce. Pod zapavoučenými dveřmi s rezavou petlicí a zámkem se rozsvítil proužek světla z vedlejšůw domu prozatímnílio skladu, sklepa - nevíme. Neslyšíme žádné hlasy, po chvíli světelný proužek pod dveřmi mizí. Čeká se ještě potmě chvíli a posléze náš obřad při rozžehnutých svících pokračuje. Píše se 23. únor 1973.
 +... Zápis z Velkého letního RS Sezení V pátek jsme se sešli v 17. kaňonu.
 +Sobota - vydali jsme se k Hlavě a za hajným do Vidimi. Povolil nám stavbu srubu!
 +Neděle - spřádání plánů, sondování půdy a stavebního materiálu.
 +13.-15. září 1974
 +Pozn.: V týdnu předcházejícím byl Frigovi zaslán oficiální dopis, aby se s námi rozloučil a dal na srozuměnou,​ že dál docházet nebude!
 +Zpráva z letního tábora: Na říčce Černé již podruhé vyrostl tábor. Tentokrát jako I zlatokopecké městečko. Nejlepší zážitky si snad odnesli roveři, kteří se tu dosyta / vyřádili.//​
 +
 +
 +**Podmínky pro zkoušku I. RUKA**
 +  - Cestu pěšky (15-20 km) musíš absolvovat naprosto sám a veškeré počínání na cestě rovněž musíš provádět sám. Pro vysvětlení:​ Použiješ svého vlastního dřeva a ohně, po cestě půjdeš sám a s nikým se nebudeš dávat do řeči.
 +  - Pro dopravu do prostoru cíle (než se vydáš pěšky dál) použiješ našich běžně používaných spojů (autobus, vlak). To prokážeš doložením jízdenek ke konečné zprávě. Tím se ovšem nezakazuje použít v části cesty „stopu"​. Zakázané je používat auto vlastní nebo vypůjčené!
 +  - Cestu absolvuješ v kroji jako řádný příslušník oddílu, znamená to pro tebe určitou slavnostní chvíli, že jsi byl vybrán, můžeš (je ti dovoleno) tuto cestu absolvovat a být tak blíž k vyšší metě. Nezapomeň mít legitimaci a průkazy u sebe. Nesmíš být nápadný - jde přece o to, aby tvá cesta nebyla ničím pokažena. Naše heslo pohybu v terénu znáš. „Zelená je barva naše"​.
 +  - Jednou z podmínek je vzít si do výzbroje fotoaparát (nemáš - vypůjč si, neumíš fotografovat - nauč se základní věci pro záběr). Udělej 5 dokumentárních snímků z cíle cesty. Na dvou snímcích musíš být sám (zařiď, jak dovedeš) - dolož ke zprávě o cestě.
 +  - Na své pěší trase si rozdělej oheň, uvař jídlo a čaj. Jídlo a pih' si nikde po cestě nesmíš koupit. I z tohoto bodu zkoušky dones jakýkoli doklad o provedení.
 +  - Do poštovní schránky vhoď pohlednici z cíle cesty s razítkem místa cesty na adresu vůdce kmene RS.
 +  - Veškeré doklady o svém postupu a účasti na akci si uschovej pro konečnou zprávu o cestě.
 +  - O absolvování cesty, přípravách na ni, datech a plánech veškerých cest čekatelské předroverské zkoušky s nikým z oddílu nemluv!
 +  - Do deseti dnů po každé z pěti cest odevzdej vypracovanou zprávu s nákresem trasy, pochodovým filmem s osobními vylepšeními a žádanými doklady dle jednotlivých bodů zkoušky.
 +  - Poslední podmínkou je, že dvě z cest musíš absolvovat v době tzv. „oddílového volna"​.
 +Závěrem lze říci, že naše „Pětiprstí"​ bylo jednou ze zkoušek, které jsme vytvořili v kmenové minulosti.
 +Čekatele do našeho RS kmene podrobujeme důsledně zkouškám podnes. Najít v „oddílovém davu", podpořit v zájmu a hlavně si udržet starší členy nad 15 let jako záštitu oddílu se nám vždy vyplácelo.
 +Naše „Pětiprstí"​ je dokumentováno zprávami účastníků (tehdy budoucích roverů). Byli odkázáni sami na sebe a svá rozhodnutí (a také své úspory peněz na cesty) s úsilím dobrovolně určeného cíle. Každý čekatel - samotář mohl na cestě a při plnění bodů přijímací zkoušky sám o sobě přemýšlet. Každý musel prokázat, že pětkrát vystoupil na vysokou horu a dosáhne cíle zkoušky ušlechtilostí a znalostí.
 +Když pak roverský slibový oheň zpečetil řádný vstup čekatelů mezi členy roverského kmene a otevřel jim tak cestu s roverskou šňůrou na hrudi, věděli tito noví členové - již roveři, že překážky na cestě nekončí, že nic není zadarmo, že život je boj a úsilí. Rozhodli se však dobrovolně k plnění Služby a to je těšilo. Závěrem této zkoušky je vypracování práce - zprávy o cestě.
 +
 +**Z kroniky kmene Rozumných Starců**
 +//... 2. Hrůzná šišková bitva se rozpoutala při dobývání hradu Pravda, který byl houževnatě bráněn kladenskými rytíři (spřáteleným oddílem Vlků).
 +Po lítém boji dobyli naši rytíři zříceninu,​ ale poklad nenašli. Mateřský náš oddíl doprovázelo 5 roverů našeho kmene, kteří byli páteří celého našeho útoku.
 +8. listopadu 1974
 +V novém roce 1975 jdeme 12. února za kulturou do Lucerny, kde se koná finále písní „Dlouhejch cest". Poslechli jsme si fajn písně a dělali pekelnej randál. Naše želízka v ohni - SLZY - byly až předposlední,​ nic nezmohl randál jejich příznivců,​ mezi kteiými bylo i nás sedm roverů kmene Rozumných Starců.
 +... Doděláváme zápisy v kronice našeho kmene. Naše Sezení jsou naplněna programem, každý má co na práci a mnohý připravený program se musí přesouvat na jindy, někdy svá Sezení protahujeme až na tři hodiny a pořád je to málo. Připravujeme velké akce pro náš mateřský oddíl (skauty) i pro spřátelené oddíly. Zpracováváme výsledky mezioddílové vánoční hry po městě „Poklad strašidel města Pražského",​ ve kterém naše okostýmovaná roverská strašidla jako „bezhlavý templář",​ „mnich",​ „vodník Kabourek"​ apod. zapůsobila.
 +... Tak jsme byli zase na jedné naší roverské akci. Tentokráte opravujeme vůdcovu chatu. Čistili jsme žlaby, opravovali plot, vysekávali keře a uschlou trávu, opravovali kolnu - prostě co bylo potřeba. Večer krásné posezení u roztopených kamen za svitu petrolejky. Ta chata je tak trochu nás všech, jezdíme sem v zimních a chladných měsících roku, je to naše „Modlitebna"​.
 +) ... Pravidelně se snažíme vydávat vždy jedno originální ruční číslo našeho \ kmenového časopisu „Poutník"​. Na jeho stránky mají možnost psát všichni J členové. Naše roverské korouhve v něm mají i své stálé rubriky. Přední strana je \ ručně malovaná. V úvodu roku 1975 se v našem kmenovém časopise píše:
 +) „Je tu první měsíc tohoto roku. Lesní porosty a hluboké hvozdy chroupají funěním - oddychujících medvědů, zalezlých ve svých doupatech a těžké kanady drsných mužů již prošlapávají lovecké stezky lesními houštinami. Silné plátno US toren se dravě líbá se šlehajícími větvemi smrěin a na jejich popruzích se vrství zrnka jinovatky, jejichž jásavý odlesk slunce dráždí dusivé hlubiny temnot nekonečných pralesů. Pruty slunce mrznou mezi skulinami stromů a křupot našich kanad se stává první naší písní."​
 +Pozn.: To naše Brdy jsou nám oporou, kde při našich roverských toulkách zimní přírodou nachází mnozí z nás silná slova krásy a chtějí se o ně podělit s ostatními I bratry našeho kmene RS. Náš časopis putuje od jednoho k druhému a kdo jej ! přečetl, ten se vždy do něj podepíše.//​
 +
  
 === 5.1.3. Předroverská čekatelská zkouška III. === === 5.1.3. Předroverská čekatelská zkouška III. ===
 +
 +**„VYBUDUJ PRO DRUHÉ"​**
 +V této zkoušce skupina čekatelů - zájemců dostává konkrétní úkol.
 +Kupříkladu:​
 +
 +  * a) vybudování a zakrytí studánky
 +  * b) vybudování (opravení) mostku
 +  * c) vysazení okrasných keřů
 +  * d) zhotovení zábradlí, schodů, odpočívadla*
  
 === 5.1.4. Předroverská čekatelská zkouška IV. === === 5.1.4. Předroverská čekatelská zkouška IV. ===
 +
 +**„CESTA DO MINULOSTI"​**
 +jde o předroverské (i roverské) cesty během roku.
 +Čekatel (rover) skládající tuto zkoušku je vyslán do „oddílové minulosti"​ svého skautského oddílu.
 +Podle kronik, fotografií,​ nákresů, vyprávění bývalých členů oddílu musí vypátrat určené místo - třeba staré tábořiště oddílu.
 +O propá traném místě sestavit podrobnou zprávu s nákresy, fotografiemi stávajícího stavu místa. Zprávu doplnit modelem táborové stavby (ze špejlí), která stála v někdejším táboře daného místa. K práci použijeme starých dochovalých fotografií a nákresů z kroniky apod.
  
 === 5.1.5 Předroverská čekatelská zkouška V. === === 5.1.5 Předroverská čekatelská zkouška V. ===
  
 +**„DALŠÍ ODBORNOST"​**
 +Čekatel - zájemce se sám rozhodne (zaváže se), že si splní další odbornou zkoušku. Vybere si ji, může mu být také vybrána kmenovou radou po společné dohodě. Kupříkladu odb. zkouška „Krejčí":​ ušít si kalhoty... apod.
 +
 +**Celkový výsledek předroverské čekatelské zkoušky**
 +Po absolvování přijímací zkoušky (fáze II.) a po schválení výsledku vůdcem a kmenovou radou se nachází čekatel - zájemce v pozici nováčka po složení nováčkovské zkoušky. Zájemce je připraven ke složení roverského slibu a tím i k získání roverské šňůry. V této předslibové době je zájemce připravován na roverskou Službu, kterou začínají ostatní z kmene brát od zájemce jako samozřejmost.
 +
 +*Patří sem všechny práce dohodnuté s lesníky, ochránci přírody, myslivci, ekology, Horskou službou, zemědělci,​ zahradníky,​ obecními úřady apod.
 +
 +
 +**Z kroniky kmene Rozumných Starců**
 +//... Těžko se zvládal na běžkách kamenitý a lesnatý terén. Ale co je to pro Pažby! Sněhová pokrývka zvící cca 15 cm (v závějích) nemohla zabránit tržným a bodným ranám na skluznicích.
 +Každý z nás roverů vyrazil sám a na vlastní nebezpečí a v jinou dobu do hvozdů nad zamrzající potok. Klouzal ve stráních, prošlapával stopu, drkotal o pařezy, padal do prohlubní. Každý měl ve své paměti poslední vůdcova slova: „Je nutno dodržet čas srazu, nesmíš jít opakovaně po své minulé stopě - ani po stopě jiného, při cestě na sraz musíš být stále v pohybu."​
 +Po vůdcově odjezdu jsme se úspěšně pokusili zničit sněhovou palbou chatu Modlitebnu"​ a přilehlé objekty. (Zápis z kmenového roku 1975.)
 +
 +... Scházíme se u starého hřbitova. Je nás sedm roverů z kmene Rozumných Starců (RS). Odcházíme do malé rokliny. Nacházíme se pod Dívčími hrady, pod pražským Děvínem. Již jen tlumeně slyšíme zvuky vzdáleného smíchovského nádraží. Nad námi skály a v hloubce před námi v dáli rozsvícená okna městské čtvrti. Za velkým balvanem v prohlubni je slavnostně,​ dle vypěstovaných tradic kmene, zahájen 3. sněm našeho kmene roverů. Je 18. 3. 1975. Zaznamenáváme změny ve kmeni, napříště bude působit jen jedna korouhev. Jeden z nás se stává roverem - seniorem (splnil všechny předpoklady - Rexje dobrej!). Po volbě představenstva zakončujeme,​ ostrý vítr nepříjemně doráží s prvními kapičkami drobného deště.
 +Diskuse se přesouvá do vršovického bytu jednoho z nás. Hlavním bodem programu je k dalšímu řešení sobotní branný závod, jehož jsme jedním z pořadatelů. Pozn.: Sněmové místo se lišilo od předchozích dvou sněmových míst. Staré pořádající vedení kmene RS letos zvolilo zřejmě volné pojetí slavnosti. Zvolilo symboliku ohně a volnosti přírody za pojítko a kulisu k velké kmenové chvíli. Polní podmínky a přítomnost památného místa ve výši nad sebou dávalo kmenové slavnosti zvláštní ráz. Oheň pohlcoval nalámané sušiny keřů a vítr funěl kotlinou na sedm přítomných,​ schoulených pod dekami za malou ohrádkou kamení ozářených plameny ohně v prohlubni.
 +
 +... Z kmenového tábořiště se ráno přesouváme směrem na Šavanské louky. Je neděle 1. 6. 1975 a schází se pět oddílů, Šedý vlk (pořádající),​ Pětka, Bílý orel, Neskenon a my starší SOVY, což jsme i my roveři kmene Rozumných Starců. Neskenon má opět největší účast na zdejším tradičním turnaji v lakrosu. Po čtyřech dramatických zápasech vítězíme. Prvně jsme zvítězili v roce 1973, loňského roku jsme byli poslední a letos 1975 opět vítězství SOV. Kolem poledne je slavnostní zakončení a předání putovní ceny. Vítězná trofej, putovní lakroska, bude po celý rok na stěně naší klubovny, až do příštího turnaje, kam ji opět jako noví pořadatelé přivezeme pro nového vítěze.//
 +
 +
 +===== 6. TRADICE KMENE =====
 +
 +==== 6.1 ROVERSKÉ SLIBY ====
 +
 +Dobu roverského slibu nikdy neurčujeme. Po absolvování přijímací zkoušky je zájemce - čekatel přizván ve vhodný okamžik ke slavnostnímu roverskému kmenovému slibu. Děje se tak převážně na výpravách a letním táboře, kde jsou přítomni ostatní roveři.
 +Je nutné dodržovat tyto zásady:
 +
 +  * a) slib se děje jen za přítomnosti členů, vedení kmene RS a vůdce kmene,
 +  * b) intimita prostředí musí být zaručena,
 +  * c) slib skládá zájemce - čekatel do rukou vůdce kmene (po volbě též „představeného"​ kmene, to znamená, že to může být i někdo jiný než vůdce stojící v pozadí),
 +  * d) všichni přítomní roverskému slibu jsou vždy v kroji,
 +  * e) po slavnostním roverském slibu a podepsání kmenových náležitostí je ihned předána dotyčnému roverovi červená šňůra, iniciály RS a případně kmenový znak,
 +  * f) po oficiální slibové části následuje obyčejně Sezení roverů kmene, kterého se poprvé účastní i rover, který právě složil slib.
 +
 +=== 6.1.1. Proč po skautském slibu ještě roverský slib? ===
 +
 +Doplňující roverský (kmenový) slib znamená zavázání se ke Službě rovera. Jde o předěl mezi základním skautstvím a roverstvím.
 +
 +=== 6.1.2. Příklad vlastního průběhu roverského slibu ===
 +
 +Je dobrou zásadou organizovat roverské sliby při ohni, a to buď u vlastního „Roverského ohně",​ nebo po zakončení táborového ohně na táboře, když skautský oddíl odejde spát. U dohořívajícilro,​ již osamělého táborového ohně, je vhodná příležitost. Netušící budoucí roveři, kteří již zalehli, mohou být přizváni k připravovanému ceremoniálu roverského slibu. Někdy může zastoupit oheň i hořící svíce v jeskyňce, pod převisem, i u zažehnutého krbu lze skládat roverský slib.
 +Protože roverský slib je kmenovou záležitostí,​ slibuje se jen na kmenové insignie. Státní vlajka se používá jen v případě, že před RS slibem předchází slib skautský. Ve zde uvedeném příkladu se používá formule kmenového slibu, která je napsána v kronice kmene a která byla postupem vývoje kmene doplňována a novelizována. Slibující přečte formuli slibu z kroniky (případně kmenového glejtu), kterou mu podá vůdce, a pod ní se s datem slibu podepíše.
 +//
 +V případě, že zájemce - čekatel nemá ještě skautský slib, musí mít před RS slibem vše splněno jako každý skaut - viz fáze I. přijímacích podmínek pro vstup do kmene RS (uvedeno v 5.1 jako Metodické příklady).
 +//
 +
 +Při čtení slibu slibující klečí u ohně na jednom koleni a na druhém předkolení spočívá kronika rozevřená na stránce slibu.
 +Slibující pravou rukou zdraví skautským pozdravem nad kronikou. Ostatní svědkové - roveři stojí při slibu v kruhu kolem ohně (v půlkruhu, koná-li se slib na jiném místě) a rovněž zdraví skautským pozdravem.
 +Nedílnou součástí slibu je podpis slibujícího pod slib a jeho pasování na rovera s předáním roverské šňůry (výměnou za skautskou zelenou).
 +
 +=== 6.1.3. Příklad formule roverského kmenového slibu ===
 +
 +  - Slibuji, že jako rover budu plnit dále náš skautský zákon a všechny tři body skautského slibu
 +  - Budu pomáhat svému středisku //(zde doplněno číslo a jméno junáckého střediska (oddílu))//​
 +  - Bude dále zvyšovat a prohlubovat své skautské teoretické a praktické vědomosti
 +  - Slibuji na svou čest, že budu ve všech kmenových záležitostech poslouchat (své představené kmene)//​(zde se doplní kmenové hodnosti)// a rozhodnutí Sněmu kmene
 +
 +Nesplním-li své povinnosti, předstoupím na vyzvání před Sněm nebo Velké Sezení a podřídím se bez protestu jeho rozhodnutí.
 +
 +Tak před všemi přítomnými slibuji.
 +
 +=== 6.1.4. Prostředí pro roverský slib ===
 +
 +Pro roverské sliby jsme volili tajemná prostředí na výpravách,​ viz zřícenina hrádku Kožlí, kdysi volnou jeskyňku v Prokopském údolí, skalnatá zákoutí kolem táborů, lom Kobyla u Koněprus apod.
 +
 +Vždy i na jediný večer slibového ceremoniálu dojížděl na tábor představitel kmene spolu s na táboře nepřítomnými rovery - byla to slavnost kmene. Druhou záležitostí,​ která následovala bezprostředně po slibu a po přijetí nového rovera do kmene, bylo seznámení nově přijatého s glejty kmene a kronikami. Seznámení s glejty se dělo ještě na slibovém místě při slibovém posezení a při promluvě vůdce k novému roverovi.
 +
 +
 +**Z kroniky kmene Rozumných Starců**
 +//... Brigádničíme na výdělek. Po vzoru staropražské chudiny vyrážíme jako roveři na chmelnici. Vítá nás malá Cernoc. Zde se rozdělujeme a vracíme se individuálně. Je srpen, konec měsíce zrní, 1975.
 +Máme kmenové problémy: Nechceme si to přiznat, ale zestárli jsme, aspoň nás vůdce nám to připomíná. Naše osobní problémy narostly a potřebujeme novou krev na doplnění našich kmenových řad.
 +Chodí se cvičit do tělocvičny,​ to je naše nová činnost do kmenového programu podzimu a zimy 1975/76. U oddílu mladších se podílíme na přípravách výprav a zajištění programu v terénu. Někteří z našich odcházejí na vojnu, máme na krku i svatbu jednoho člena. Pedro jde do zeleného a Márty do manželského.
 +
 +... Na letním táboře „Kančí tvrz" 1976 stálo nové tý/pí „maskáč",​ práce roverských čekatelů - Horném. Kmenová činnost nám jede na utažený výkon. Přešli jsme na rovery - samotáře následkem různého odchodu členstva.
 +Na oddílové výpravě na Benešovsko,​ do prostoru zříceniny hrádku Kozlí, byla směrována i roverská akce začínající nové kmenové etapy. Zde za noci, v rozvalinách zarostlého hrádku z doby Jiříka z Poděbrad, byl proveden slavnostní roverský slib nového člena z čekatelů Hornerů a stal se tak roverem - samotářem č. 2. Stav roverstva se nám rozrostl na dva členy a další, půjde-li to dobře, jsou na cestě.
 +Pracujeme s čekateli do kmene RS samostatně a přibližujeme je k podobě roverské.
 +
 +...V Brdech se buduje SOVYLAND na Mannsfeldu. Práce začínají na výpravě poslední víkend v říjnu 1977.
 +Je ušito velké týpí, zkouší se na našem brdském vybudovaném campu, na lednové / výpravě. Začíná se to hýbat v čekatelských hornerských davech.
 +Dopis od čekatelů - hornerů vůdci kmene RS (Rozumných Starců) 11.6. 1978 ( Bratře, již několikrát jsi nám naznačil, že vstup do Roverů závisí do značné míry na naší aktivitě. Byli bychom rádi, kdybys nám mohl sdělit své požadavky a zda-li je možné stát se členy RS do tábora.
 +Čekáme na tvé úkoly a vynasnažíme se nezklamat.
 +BUĎ PŘIPRAVEN podpisy členů zájemců (hornerů)
 +//
 +
 +==== 6.2 GLEJTY KMENE ====
 +
 +=== 6.2.1. Závěr ke glejtům ===
 +
 +==== 6.3 ROVERSKÁ KRONIKA ====
 +
 +==== 6.4. KMENOVÝ ČASOPIS - ZPRAVODAJ ====
 +
 +==== 6.5. ZAHAJOVACÍ CEREMONIÁL ====