Obsah

Víte, kde byl rovering před deseti lety?

Kde je rovering teď?

- Roverů je podstatně více - Roverská věková kategorie se v hnutí prosadila, je vnímána jako standartní výchovná kategorie, mnoho vedoucích oddílů a středisek je vnímá jako důležitou pro udržení roverů při oddíle/středisku - Existuje hodně zkušeností s roverským programem, akcemi, není najít někoho, kdo to bude vědět a zeptat se - Lidé přicházející do roverů už většinou navazují na předchozí roverské generace, ví, jak rovering zhruba vypadá - Máme roverský program, který uceleně představuje co všechno lze v roverském věku dělat - Vyšel roverský začátek, který pěkně shrnuje vše nejdůležitější o roveringu - Existuje nejrůznější množství akcí pro rovery, které mohou znovu nadchnout do činnosti, pokud někdo nemá čas nebo nápady na roverský program, může část programu kmene naplnit akcemi a práce s motivací členů, vymýšlením atd. odpadá - Existuje spousty regionálních akcí, není už třeba jezdit přes celou republiku - Zájem o roverské kurzy se značně zmenšil, protože nejsou kvalifikační, a už na ně nejezdí lidi z důvodu lačnosti po roveringu, do popředí se dostala jejich seberozvojová stránka, která pomáhá účastnícímu roverovi k sebepoznání a rozvíjení - Roveři mají nepoměrně lepší přehled o akcích a roverech v okolí, nepotřebují se spojovat na internetu a když, tak používají sociální sítě, Rovernet stále hledá, jak pro ně být užitečný jinak než v minulosti - Na Roverskou poradu standartně jezdé méně roverů (cca 30), kteří nejsou tahouny celorepublikového dění, spíš je zajímá a chtějí se něco dozvědět, než zarputile diskutovat

Kde bude rovering za deset let?

Kdo ví? Můžeme to vědět? To asi nikdo nepoví s jistotou, ale jisté je, že stále BUDE PRO ROVERY. A co mají roveři společného v vždycky mít budou? O čem je rovering?

Rovering je o hledání sebe sama. V roverském věku řešíme otázky jako: Kdo jsem a kam jdu? Kým chci být? V jakém světě žiju a kde je v něm moje místo?

Roverský program je vytvořený tak, aby byl dostatečně variabilní, ať už vás hledání odpovědí na tyhle otázky zavede kamkoli. Kdo se nevyvíjí, stagnuje nebo prohrává.

Je to tak, že co se jednou naučíte ve škole nebo v oddíle pak používáte celý život? Pravděpodobně ne. Většinu informací a dovedností bude třeba obnovovat, aktualizovat, zkrátka učit se novým věcem.

Proto je cílem roverského programu naučit se učit. Postup příprava – provedení – zamyšlení a poučení se na příště u projektů i výzev.

A také zkusit toho co nejvíc, dokud na to máte čas a energii a peníze. Až na vyjímky už pravděpodobně nikdy nebudete mít víc času, než jako studenti nebo mladí lidé bez závazků, nikdy už pro vás nebude platit tolik slev a nikdo vás už nebude tolik podporovat v získávání mezinárodních a jiných zkušeností (program Mládež v akci, projekty před Think Big, Dreamcatcher atd.) a pravděpodobně už na takovéhle poznávání světa časem nebudete mít ani tolik energie. Té šířce možností, které můžete využít odpovídají nástroje roverského programu: Projekty, výzvy, oddíl, zahraničí, roverské akce, kurzy, odborky.

A nakonec je tu hloubka. Někdo by se mohl zaměřit třeba na zdravovědu. Udělal by si zdravovědnou výzvu, projekt zdravovědného stanoviště na zvasu, mezinárodní setkání o zdravovědě, pomáhal by vyučovat zdravovědu v oddíle, jel by na Selešku (záchranářský kurz), na roverskou akci o zdravovědě a udělal by si odborku zdravotník. Není špatné se takhle profilovat, ale přeci jen by to chtělo se také někdy zaměřit na rozvoj duše, těla, duchovna, nebo se chvíli věnovat třeba přírodě, kultuře … a proto jsou tu oblasti roverské cesty, které v roverském programu vyjadřují hloubku.

O čem je tedy roverský program? Odnést si z tohohle životního období co nejvíce.

  1. naučit se učit, abychom pak celý život mohli pokračovat (příprava – provedení – poučení)
  2. co nejvíce toho poznat, protože k tomu máme tu nejlepší příležitost a protože si v tuhle chvíli vybíráme, co budeme studovat a kde budeme pracovat a čím více toho poznáme, tím lépe si vybereme co nám nejvíce sedí (nástroje roverského programu)
  3. rozvíjet se ve všech směrech, nezapomenout na nějaký aspekt (oblasti roverské cesty)

Šle - Michaela Petříková 2015