Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
rowerske_dopisy_-_fulltext [2018/02/17 10:05]
Miroslav Martinek vytvořeno
rowerske_dopisy_-_fulltext [2018/03/12 10:49] (aktuální)
Tomáš Merta
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Rozpracováno ======
  
    
    
-Roverské dopisy+Roverské dopisy ​
  
    
Řádek 226: Řádek 227:
    
  
-III.+====== ​III. ====== 
 Pr©graoi schůzek rowerskéh© kmene. Pr©graoi schůzek rowerskéh© kmene.
 Na každé první schůzi v měsíci se stanoví pořad referátů a obsah schůzí toho měsíce. Na tabulce se Na každé první schůzi v měsíci se stanoví pořad referátů a obsah schůzí toho měsíce. Na tabulce se
Řádek 479: Řádek 481:
 5. Národní písničky o děvčatech. 5. Národní písničky o děvčatech.
 6. Co se kde hraje a kam půjdeme. 6. Co se kde hraje a kam půjdeme.
-Program výletů rowerského kmene.+====== ​Program výletů rowerského kmene. ​====== 
 Výlet £. 1. Výlet £. 1.
 1. Delší pochod. Vedoucí při tom zjišťuje odolnost a vytrvalost členů kmene. 1. Delší pochod. Vedoucí při tom zjišťuje odolnost a vytrvalost členů kmene.
Řádek 658: Řádek 661:
 3. Sraz — debata o stopování,​ co dobré, vtipné, co špatné, chybné. 3. Sraz — debata o stopování,​ co dobré, vtipné, co špatné, chybné.
 4. V hloučcích domů. Vedoucí jde chvílemi s různými hloučky nebo jednotlivci. 4. V hloučcích domů. Vedoucí jde chvílemi s různými hloučky nebo jednotlivci.
-Podniky rowerského kmene:+====== ​Podniky rowerského kmene: ​====== 
 Rowerský slib. Rowerský slib.
 Akademie oficielní. Akademie oficielní.
Řádek 691: Řádek 695:
 Všude jde první. Vede! Všude jde první. Vede!
 V rowerském kmeni nemusí znát hned na první pohled, kdo je vedoucí, ale musí být znát, když kmen jde do práce. Musí být v tábornické a skautské vědě odborník, pak ještě specialista v některé branži. Jest režisér, který řídí orchestr »odborníků«,​ ale dovede i sám občas zadout na válečný roh a uhodit do bubnů až uši zaléhají, to když zahřmí do hříšných duší ve svém kmeni. To však musí být velmi vzácně. Hlas jeho polnice musí být jasný, čistý, vysoký, daleko slyšitelný. V rowerském kmeni nemusí znát hned na první pohled, kdo je vedoucí, ale musí být znát, když kmen jde do práce. Musí být v tábornické a skautské vědě odborník, pak ještě specialista v některé branži. Jest režisér, který řídí orchestr »odborníků«,​ ale dovede i sám občas zadout na válečný roh a uhodit do bubnů až uši zaléhají, to když zahřmí do hříšných duší ve svém kmeni. To však musí být velmi vzácně. Hlas jeho polnice musí být jasný, čistý, vysoký, daleko slyšitelný.
 +
 +46
 + 
 +V jeho výkonném duchu je sociální a morální element. Je to věc charakteru a temperamentu,​ stejně jako síly mozku.
 +Vedoucí dovede být stejně laskavý a citlivý jako je chytrý. Je organisátor a ví, jak přimět členy kmene k té či oné práci.
 +Neopírá své postavení tím, že stále mává v ruce vůd- covským dekretem, nebo se plácá přes levé nad- loktí, kde na kroji má odznak vedoucího, a při tom vykřikuje: »Zde stojí VŮDCOVSKÁ AUTORITA«I!l! Je však silný, utká-li se s oposicí, ale nebojuje proti vlastním lidem. Naopak dovede je upoutat na sebe a udělat z nich nadšené spolupracovníky. Má postřeh, to značí, že je více než bystrý. To značí, že stále »stopuje«,​ hledá ideu, skutečnost,​ metodu, názor. Dovede pozorovat v nejvyšší míře. Sbírá poznatky a vědomosti stále, denně v každý čas a chvíli. Všímá si, čte, naslouchá, srovnává, myslí, chodí po světě s otevřenýma očima, ušima a srdcem. Myslívá část jeho mozku převládá nad gramotonovou pamětí.
 +Vedoucí je prostý vojín, tambor, polní kurát a pak maršál.
 +Je to práce ne lehká, vyžadující mnoho taktu, prozíravosti,​ značných vědomostí a poctivé práce.
 +On slouží z celého kmene nejvíce, jelikož slouží kmeni a myšlence roweringu v prvním sledu.
 +Pro vedoucího platí velmi dobře také poučka, kterou napsal generál Šnejdárek ve své knize: Co jsem prožil...
 +Zde píše:
 +Poznal jsem, co voják může snést a co nemůže snést. <​*
 +47
 + 
 +Velká chyba: — myslel, že voják nemůže a on zatím nechce,
 +Větší chyba: — myslet, že voják nemůže a on může,
 +Největší chyba: — protože křivda —- myslet, že voják nechce a on zatím nemůže.
 +Služ svému kmeni tak dobře, jako jsi sloužil, když jsi byl jen prostý »voják« v mém kmeni G.
 +Piš opět až budeš něco potřebovat a pozdravuj chlapce.
 +Tvůj
 +Grizzly.
 +48
 + 
 +v.
 +Drazí chlapci,
 +nemohu se dnes zúčastnili naší kmenové schůzky, ale jelikož máme před rowerským slibem a to v předvečer svátku patrona skautů, svátku sv. Jiří, povím vám něco o tomto patronu moderních drakobijců. Listoval jsem doma v starých číslech POUTNÍKA a našel jedno číslo věnované tomuto světci — lépe řečeno symbolu skautingu.
 +Abych dlouho sám nemluvil, přikládám Vám několik stránek z tohoto čísla a to stránku 1—5 a na konec dopis, který mi tehdy také před slibem rowerským poslal Narcis, dopis o slibu, který vyjadřuje tolik ze srdce starého, pravého skauta.
 +Proto si jej přečtěte nejdříve, pak ty druhé.
 +... Nemohu se nezmíniti, jak na mne nyní, po tolika letech zapůsobilo slovo slib. Bude tomu letos plných 17 let, kdy jsem jako dvanáctiletý skautík na letním táboře na Dyji večer při ohni s pocitem slavnostního mrazení opakoval slova předčítaného nováčkovského slibu. Ještě dnes mi znějí v uších a mohl bych vyjmenovat kamarády, jak jsme stáli v řadě před vedoucím tábora, ještě dnes cítím mocný stisk jeho pravačky, kterým se cítím zavázán po dobu svého života.
 +Po letech jsem skládal přísahu na vojně. I na ni se mi dnes vybavují vzpomínky a opět si uvědomuji důležitost vztahu mezi skautským slibem a vojenskou
 +i
 +49
 + 
 +přísahou, jakož i význam skautské výchovy nejen jakožto složky předvojenské výchovy, ale i výchovy poctivého a spolehlivého jedince.
 +Těším se proto z toho, že ve Vašem kruhu bude mi dána příležitost připomenouti si znovu ideály, jimž jsem již dvakráte slíbil věrnost a tak se ještě více utvrdiíi v plnění tohoto slibu. Po šesti letech plných válečného zla, přetvářky,​ lži, podlosti a surovosti německého prostředí,​ bude připomínka vyšších, krásných a pravdivých cílů hojivým balsámem pro otupělé nitro.
 +Srdečně Tě zdravím a těším se na velikonoce nashledanou
 +Narcis.
 +Skautský patron — svátý Jiří.
 +Žádné chlapecké srdce nemůže zůstat klidné, když se mu před očima zjeví ztepilý zjev tohoto rytířského jinocha v rosné svěžesti mládí. Jezdec slitý v jedno se svým koněm. Svalnatý zápasník s oštěpem rytířským,​ se svalstvem jemně modelovaným na pružném těle. Vítěz nad saní a drakem, svíjejícím se u jeho koně pod kopyty. Malíř M a r - t o n volil právě tuto postavu rytířského světce k výzdobě nádherné knihy Tihamera Totha, kde tento veliký vychovatelský genius uložil skautské zkušenosti nasbírané u táborových ohňů mezi skauty. Aby zdůraznil a podtrhl onen strašný zápas s drakem vášně a tělesnosti,​ který drtí, polyká a hltá právě tuto naši líbeznou mládež v jejich
 +50
 + 
 +nejkrásnějších letech, dal Marton své postavě rysy svatojirské.
 +Tento drak pod oštěpem sv. Jiří by mohl míti různá jména. Prostřednost,​ lenost, bezcharakternost,​ ne- svědomitost,​ ulejváctví,​ sprostota, nemravnost, bez- cílovství,​ lehkomyslnost,​ neujasněnost,​ neslaíečnost,​ vyžírka, darmošiapsíví,​ alkoholismus a jak se často mezi mladými to všechno jeví...
 +Mne zajímá u postavy patrona skautů- Junáků předně jeho technická výzbroj a zručnost v zacházení se svou zbraní...
 +A pak jeho vnitřní krása, která se zrcadlí v jeho dívčí téměř tváři silných charakterních rysů (mám na mysli zviášíě typ svatojirský,​ jak jej stvořil Josef Mánes na nesmrtelném díle hradeckého praporu). Slovanský svátý Jiří ve stínu slovanského českého Řípu.
 +To je to, co p o t ř e b u j e dnešní J u n á k. To je to, co chce sám Baden Powel svou skautskou theorií. Řek říkal Kalos kai agathos a z toho vzniklo ono nádherné slovo praktické filosofie řecké Kaio- k a g a t h i a. Krásný a dobrý. Být krásným, to je vnější technické. To je onen ideál nádherného,​ aske- sí propracovaného těla v tělocviku a sportu. Těla vláčného a zdravého. Hýřícího zdravým proudem krve uzavřeným v srdečních kataraktech denního pulsu bez poruchy. Odkaz této krásy v tváři oduševnělé,​ prodchnuté vnitřním žárem vůle a odhodlání,​ mládí technicky zručné v zacházení se vší zbraní a každým potřebným nástrojem k uhájení vezdejšího života. Mládí vzdělané úměrné a harmonicky ve všech potřebách moderního dění. Mládí
 +51
 + 
 +obezřelé, rýsující svýma zpytavýma očima velký obzor světového zápasu.
 +A k tomu zvláště u našich křesťanských hochů to vnitřní duchovní »t o a g a t h o s ...«, to dobré kat exochén. To svaté, co září z aurely sv. Jiří. Základ zákona Božího, který je tak zřetelně promítnut do desatera zákona skautského,​ to velikonoční,​ co právě velikonočním týdnem j á s á v neutuchajícím Alleluja u opuštěného hrobu Ježíše Krista. Jistota spásy v duchovním. Jistota oživení mrtvého ve věčném. Ono vidění Božího Království na zemi prodchnuté skutečností všeobjímající lásky z Poslední večeře. Ono s I u n- c e eucharistické,​ které svým světlem prozařuje každý zapomenutý koutek jak duše, tak světa.
 +To je patronační symbol sv. J i ř í. Světce nad řadami moderních Skautů-Junáků.
 +Vivant sequentes eum.
 +Šedý Bálů
 +M. K. Klement.
 +Vaše radost, že na místě, kde je srdce českých zemí, kde stojí hrad a katedrála a ostatky prvního českého světce-rytíře,​ stojí též prastarý chrám patrona skautů, stojí tam triumfující socha — svátého Jiří.
 +Je to — jak praví nabubřelí hypervědci — světec legendární. — A proto i když si z dějinných dat životních neodnášíme více, než že žil — a že byl mučedníkem,​ přece tato skutečnost je pro nás důležitou.
 +Být mučedníkem znamená, ztvrdit svou víru, své přesvědčení,​ svůj život a své jednání podle vzoru Ježíše Krista, krví. Moci ovšem vydat krev za Ježíše
 +52
 + 
 +Krista není tak jednoduché. Aby někdo mohi sledovat svou víru na tolik, že dá za ni krev — musí mít hodně síly. Síly, kterou si získá pouze denní vědomostí a prací v denních sebezapřeních a v denních dobrých skutcích.
 +A proto všechny legendy o sv. Jiří, ač dějinně nepravdivé,​ myšlenkově přinášejí ve své symbolice mnoho pravdy. Dílo zabití draka, není to náš denní boj o charakternost,​ o pravou lásku k bližnímu a o desátý bod skautský především?​
 +A proto, tento patron a světec malých a dobrých skutků; tento ochránce boje za čistotu; příklad rytířství,​ který vedl svou ochranou celou křesťanskou Evropu v jejích nejvznešenějších bojích, nám není pouhý symbol vítězství jara — jako snad někomu. Zůstane nám nadále patronem, ochráncem pravým naší práce, aby se zase všude uplatnilo, že silný chrání a slouží všemu, co je slabé — a že člověk vzrůstá v sílu pouze věrností v nepatrných věcech.
 +Amundsen.
 +Na svátého Jiří lezou z děr hadi a štíři.
 +Do Jiřího tráva neroste, kdyby jí kleštěmi tahal, po Jiřím roste, třeba ji palicí zatlouk'​.
 +Lidová pranostika.
 +Není tomu dlouho, co jsem mluvil s jedním skautem
 +z bývalé Pětky o dnešním skautingu. Říkal mi, že si mě v Pětce vždy představoval jako rukáv s Lvím skautem a plný odborek. A že to bylo něco úžasného pro něho, na co se díval s obdivem a tužbou, aby toho také jednou dosáhl. To prý dnes chlapci necítí.
 +53
 + 
 +Skauííng je prý »řemesIo«. Ano, jest to řemeslo, které se nedá naučit z knih ani nahltat v kurse, ale pracně a časem »vyučit« v oddíle u »mistra« vedoucího, starého skautského praktika.
 +- ■■'​TXF~ ■■ - -c? wggc wyr?
 +Ano, skauíing není papírová věda, je to řemeslo, nebojme se toho výrazu »válečnické řemeslo«, které se vyučuje mladý válečník u starého. Skauting je válečnictví o nové lidství.
 +My skaufi máme za patrona sv. Jiří, bojovníka se saní, která symbolisuje špatné stránky lidství. Vyučme se dobře našemu »řemeslu« válečníků za lepší lidství, aby již nemuselo lidstvo s těžkými ztrátami bojovat proto se saněmi, jaké se rozlezly po světě v posledních uběhlých létech a které požíraly lidi na miliony ze zvrhlé rozkoše, ze satanské zvůle. My skauti musíme pevně svírat korouhev svátého Jiří a být hodni jeho symbolu-bojovníka,​ bojovníka za lepší já, lepší společnost — lepší lidství.
 +Mirek.
 +V českých dějinách máme také svého velkého Jiřího, je to náš král Jiří z Poděbrad, který se snažil již dávno o sbratření národů a před jeho rozšaíností,​ lidskostí měli úctu i ti, kteří se tehdá s pohrdáním a hnusem dívali na ten odpadlický husitský národ, který vyvstal ve střední Evropě a plamenem zažehnutým u Kostnice rozsvítil pochodeň boje o lepší, spravedlivější lidství.
 +Proto nemusíme si brát jen sv. Jiří z Kapadocie za svého patrona, ale přiřaďme k němu i našeho Jiříka z Poděbrad.
 +Sv. Jiří je symbol člověka, lepšího člověka, bojující
 +54
 + 
 +ho proti* všemu lidskému zlu, o jeho mravní ozdravění.
 +Že program rowerství je stále aktuální vysvítá i z řeči pana presidenta Dr. E. Beneše, kterou pronesl dne 15. července 1946 v Olomouci.
 +Zde pravil:
 +Oč nám půjde a oč nám jiti musí.
 +Na tuto otázku odpovídá pan president v řeči k Olomouckým:​
 +O to, abychom našli cestu z tohoto zmatku, abychom vybudovali aspoň svým dětem nejen lepší existenční,​ ale především lepší mravní budoucnost. Je to úkol těžký; musí však býti bezpodmínečně zvládnut, nemá-li lidstvo skončit v nové a ještě hroznější katastrofě. Mravní ozdravění dnešního člověka je však otázkou dlouhé a trpělivé práce. Půjde v podstatě v posledních důsledcích o zrození nového člověka, o vytvoření harmoničtější lidské osobnosti s rovnováhou citu a rozumu, osobnosti s čistým pokorným srdcem a osvíceným rozumem. Bude to člověk skromnější vědomě a dobrovolně se podřizující zákonům humanity a lidské sympatie.
 +Boj o nového člověka.
 +Prvním stupněm ke sjednání nápravy je jasné a úplné uvědomění si stavu, v němž se dnes nacházíme a plného pochopení stavu, jejž provedením přerodu chceme uskutečniíi.
 +Druhým stupněm pak je vědomé působení, zlepšení dnešního stavu, výchovu školní a výchovou dospělých a přebudováním k novému životu toho, co nám nevyhovovalo. Institucí sociálních a hospodářských
 +55
 + 
 +nového druhu, jež budou výrazem této nové morálky, tohoto řádu, dále vytvořením institucí pro zachování světového míru uvnitř i navenek. A hlavně důsledným a neochvějným prováděním této nové politiky, která znamená — buďme si toho vědomi — tvoření nového sociálního,​ hospodářského a mravního řádu, nového demokratisujícího a socialisujícího řádu pro člověka dneška nové historické epochy evropské a světové. Je jasné, že se musí počítat s tím, že tento boj o nového člověka bude dlouhý.
 +Zde máme my, českoslovenští roweři, svůj program na několik let. Nezapomínejte na tento program nikdy a veškerou svoji práci v novém státě usměrňujme v tomto duchu. Nad tím se trochu zamyslete chlapci, než půjdete k rowerskému slibu.
 +Také chlapci udělejte svoje starorytířské vigilie a zpytujte své já. Nebude Vám to na škodu zalézt někam do ticha a věnovat chvilku jen sobě. Podrobit sám sebe kritice, trochu vážit svoje konta má a má dáti. Zamyslit se, co jsme dosud udělali a také nad tím, co hodláme udělat. Věnovat chvíli rozboru svého nitra a jeho postoje k okolnímu světu. Ono i později v životě jsou takové chvilky velmi dobré, přinesou člověku často posílení, vzpruhu, vyjasnění a novou chuť k životu.
 +Samota jest přepych, ale přepych, který léčí, je-li dobře užíván, zvláště samota v přírodě. Tábořit sám v lesích, na horách, to vyváží více než číst přeučené filosofické knihy. Člověk musí umět nejdříve účtovat sám s sebou a vědět jaký je, aby mohl účtovat konta těch druhých.
 +56
 + 
 +Až půjdeme pozítří do našeho údolí, abyste tam složili slib, tu se vás budu na leccos ptát, co bude zavazovat a mějte připravenou jasnou a pevnou odpověď.
 +Směrnice pro dvoudenní táboření víte, na shledanou na konečné jedenáctky.
 +Tisknu Vám všem ruku
 +Bí-Pí
 +Grizzly.
 + 
 + 
 + 
 + 
 +====== VI. ======
 +
 +Milý Siávku,
 +nedávno jsme mluvili o tom, jak rozdělit práci členů v kmeni. Mluvili jsme o tak zvaných specialistech. Specialisté — to slovo zní trochu divně, ale v ro- werském kmenj je důležité.
 +Specialista je každý, kdo se zajímá, nebo hoví nějaké věci.
 +Máš třeba kmen složený z chemika, strojníka, obchodníka radiovými přístroji,​ malíře, žurnalisty,​ profesora přírodopisu,​ úředníka (takto fandy z cechu tichých bláznů).
 +Zde máš tedy specialisty:​ chemik pro otázky z chemie, strojníka pro otázky týkající se strojů, malíře jako uměleckého referenta, profesora přírodopisu jako lesáka.
 +Ti chlapci vytvoří hlídky, ke každému přidáš jednoho nebo dva, kteří mají stejné zájmy a celý hlídkový aparát »refereniu« může se rozejet do práce. Specialisace je věcí velmi dobrou, osvědčenou. Často se stane, že někdo má svého koníčka tak dobře osedlaného,​ že jest v tom odborník. Máš pak třeba lékaře jako odborníka »Mediciny« a »Hudby«. Strojníka jako »Sfrojaře« a »Hmyzoznalce« atd. Tím lépe.
 +Jeden dovede dělat za dva a rower musí umět dělat za tři i deset. Nauč pak chlapce skautským disciplinám,​ aby i v tom byli specialisté,​ jako: signalista, ku-
 +59
 + 
 +chař, stopař, táborník, lanař, zákopník, besedník atd. Ty jako vedoucí můžeš být také odborník, ale hlavně ve skautských otázkách. Buď u chlapců stále větší zájem o věc. Dávej jim praktické rady, jak možno jejich znalosti využít pro celek. Oni uvidí, že »koní- ček« se stává užitečným tahounem, budou pracovat ještě radostněji.
 +Snaž se, abys v kmeni měl zastoupeny všechny discipliny:
 +umění výtvarné všech složek — technika, filosofie — přírodní vědy.
 +Tak získáš malou encyklopedii,​ kde místo knih jsou živé gramofony a místo desek poznatky, které členové stále získávají a doplňují. S takovými stále »klukovskými«,​ t. j. zvídavými specialisty můžeš udělat velmi mnoho. Tož dej si »živou encyklopedii do pořádku a s chutí do práce, která bude zajímavá a prospěšná.
 +Pak má kmen právo na trvání.
 +To jen tak krátce o specialistech. Vezmi si k tomu ještě dopis a prodebatuj s chlapci, jaké hlídky specialistů byste si v kmeni udělali.
 +Vedle hlídek musíš mít, jak jsem již řekl: signalistu, kuchaře, lanaře (který se vyzná ve správě a udržování stanových plachet a lan), zákopníka,​ táborníka,​ samaritána.
 +Až přijdu opět k vám, předvedeš mi činnost Tvých hlídek.
 +Požadované knihy přikládám k dopisu.
 +Tisknu ruku
 +Tvůj
 +Grizzly.
 +60
 + 
 +VII.
 +Milý Slávku,
 +psal jsi mi, že chceš složit s chlapci rowerský slib. Před léty jsi ho skládal do mých rukou.
 +Bylo to na Hvězdné skále u Nižbora.
 +Vyber si nyní místo, kde by se vám to nejlépe skládalo.
 +Chlapce postav do půlkruhu. Měj k nim krátký proslov, pak sám stoje uprostřed polokruhu, trochu vzad, předříkávej tormuli slibu.
 +Nemáš-li již »zasiíbeného« člena kmene, tak drž vlajku kmene sám skloněnou tak, aby ostatní mohli na ni položit pravici s prsty sevřenými v skautský pozdrav.
 +Po slibu obejmi po řadě chlapce, polib na levou tvář a stiskni jim ruku.
 +Prvnímu v řadě dej podržet po políbení vlajku kmene.
 +Zde pak máš text slibu: ,
 +Vůdce: Přicházíte s přáním státi se členy světového bratrství hochů skautů jako roweři?
 +Čekatelé: Ano.
 +Vůdce: Třeba jste byli dříve slabé vůle a pošetilí, jste dnes pevně rozhodnuti činiti, jak dovedete nejlépe, abyste vedli čistý život, abyste byli čestnými, důvěryhodnými,​ přímými ve všem svém konání. Čistými ve všem nač myslíte, čistí ve všem, co podnikáte, čistí ve vší své řeči? Promyslili jste důkladně, co učiníte se svým životem?
 +61
 +
 + 
 +Čekatelé: Ano.
 +Vůdce: Rozumíte zajisté, co se míní slovem SLUŽBA. Víte, že máte býti v každém čase dobré nálady, vůči ostatním lidem, že se máte přičinit, abyste jim pomohli i když by vám to nebylo příjemné,​ i když vám se to nehodilo, i když by to bylo spojeno s nebezpečím pro vás a že nikdy nebudete očekávati odměny za takový skutek?
 +Čekatelé: Ano.
 +Vůdce: Uvědomili jste si, že stávaje se rowery, připojujete se k bratrstvu, ve kterém máme snahu pomoci vám, abyste mohli uplatnili své ideály, ale kde od vás požadujeme,​ abyste byli poslušní našich řádů a prováděli náš úkol býti užitečný jiným.
 +Čekatelé: Víme o tom.
 +Vůdce: Když jste porozumněli všem těmto věcem, žádám vás, abyste siožili skautský slib, maje na paměti, že jeho plnění bude se na vás požadovali s hlediska mužů.
 +Čekatelé: Slibujeme na svou čest, jak nejlépe dovedeme milovati vlast svou republiku Československou a sloužiti ji věrně v každé době. Plnili povinnosti vlastní a zachovávali zákony skautské, duší i tělem býti hotov pomáhali bližnímu.
 +Vůdce: Věřím ve vaši čest a jsem přesvědčen,​ že se ze všech sil přičiníte,​ abyste byli věrni svému slibu. Od této chvíle jste členy našeho rowerského bratrstva.
 +Tuto dlouhou formuli můžeš také číst, nebo se ji nauč nazpamět.
 +Buď připraven
 +Tvůj
 +Grizzly.
 +62
 + 
 +Vlil.
 +Milý Rudlo,
 +poslouchal jsem minule Tvůj referát o hře na kytaru. Proto Ti chci dnes něco napsat o těch referátech. Nebudu se obírat jejich obsahem, ale způsobem jejich přednesu a o debatě, která má po nich následovat. Pamatuj si, že při ústním rozhovoru má mluvčí vždy možnost vystihnout duševní stav druhého člověka a dle toho usměrnit další část mluveného slova. Proto řeč má proti psanému tu výhodu, že se přizpůsobuje tomu, koho má upoutat, poučit a přesvědčit.
 +Zde Ti opíši několik vět z K. O. V.-IV. čís. 8. Pročti si je pozorně a řiď se dle nich:
 +Klidné, prosté a jasné vyjádření je nejpůsobivější.
 +Má-li řeč přesvědčit,​ musí především budit důvěru a být rychle pochopitelná a srozumitelná. Poněvadž nevíme vždy hned, s kým máme co činit, budeme se nejprve řídit několika zásadami, o nichž se můžeme domnívat, že nezůstanou bez účinku na žádného rozumného člověka. Vzrušená řeč hned od začátku by mohla být vykládána za nejistotu a probudit dojem, že se bojíme námitek a chceme je přehlušit záplavou slov.
 +Nezačínejme nikdy složitými rozklady. Uvádějí druhé ve zmatek, když nechápou o co jde, a činí je zbytečně nedůvěřivými.
 +63
 + 
 +Uvažme přesně, co chceme říci než s někým mluvíme. Neodbočujme,​ nýbrž zůstaňme stále u věci. Promysleme napřed přesně obsah řeči, začneme jednoduchým,​ všeobecně srozumitelným a rozvijme potom klidně, jasně a prostě všechno další. Slova, kterých užíváme, nemají být hledaná, nýbrž obyčejná z běžného hovoru, vyjadřující zřetelně co míníme. Vyhýbejme se mnoha vedlejším větám. Mohli bychom se jimi sami zaplésti, ztratit souvislost a upadnout do rozvláčnosti.
 +Řeč nemá vyčerpávat každou jednotlivost. Je důležitá,​ jasná, přímá linie od začátku do konce, která obsahuje všechno podstatné bez vedlejších zbytečností.
 +Pusťme se do jednotlivostí teprve tehdy, když někdo činí námitky, omezme se však v tom případě pouze na nejnutnější. Každá přílišnost může být vykládána za slabost. Mimo to unavuje druhé, a odvádí je od hlavní věci, na které vlastně záleží.
 +Instinkt sám nestačí, abychom mluvili působivě. Musíme ovládat také prostředky pro správné využití situace, pochopené pudově.
 +Pouhé vědomí, že máme pravdu, vynutí zřídka úspěch. Musíme také vědět, jak podržet pravdu. Nestačí vědět jasně, co chceme říci, musíme také najít vhodný způsob, jak to máme říci. Snažme se stále zvětšovat svoji slovní zásobu. Čím bohatší bude tato zásoba, tím řidčeji budeme v rozpacích o slovo. Ne každé označení pro jednu a tutéž věc má stejný význam. Změnou označení, překvapíme často jiné v debatě a zachráníme tak situaci, nebo alespoň postavíme věc do jiného světla a tím dosáhneme jiného účinku.
 +64
 + 
 +Slova, která pronášíme,​ doprovázíme úmyslně, nebo bezděky více nebo méně posuňky. V diskusi je řeč bez posuňku, často nemyslitelná. Posunek se má vždy hodit k slovu. Silné slovo, doprovázené energickým posunkem, je vždy působivější. Všeobecně činí posunky řeč živější,​ důraznější a účinnější. Ukazují, že mluvící je vnitřně zaujat svými slovy.
 +To jsou zásady rozmluvy. Nyní o debatování. V debatách je zpověď dvou, tří, řídce více lidí, kteří si v důvěře sdělují názory, zájmy sny o určité věci. V nich se pozná ono pravé jádro debatujících. Debatér a dobrý společník je vždy lepším naslou- chačem než řečníkem. Když se společnost skiádá z několika osob, vyžaduje slušnost, věnovati více času poslouchání než mluvení. Neprojevujte netrpělivost,​ když někdo mluví o věcech, které se vás netýkají, pokuste se ztotožnit s jeho hlediskem, jeho přáním, jeho starostmi, snažte se chápat a taktně se zmínit o názoru, který se od jeho příliš neodchyluje a který mu může pomoci při jeho problémech. Naslouchat znamená také, být shovívavý k nudným a bezvýznamným věcem. Chcete-li, aby mluvící osoba vás později poslouchala,​ nesmíte ukazovat na její nedostatky v řeči. Musíte'​ projevit alespoň zdvořilý úsměv při žertovném vyprávění a pouze velmi dobrému příteli, který není nedůtklivý,​ můžete připomenout,​ že jste anekdotu již dávno slyšel.
 +Každý člen skupiny má přispěti svým podílem ke společné rozmluvě, aby účast byla vyrovnaná, členové mají navzájem poměr hostů a hostitelů. Jako vlídný hostitel povzbuzuje a pobízí své hosty, tak má silnější jedinec podporovat v řeči slabší a plašší společníky,​ aby projevili, v čem jim brání jejich
 +5
 +65
 + 
 +ostych. Nikdo nemá užívat své převahy, aby druhého znemožnil a zdrtil. To se dříve nebo později vymstí, někdy zcela neočekávaným způsobem.
 +Předmět rozhovoru závisí úplně na složení společnosti. Rozmluva se bude přirozeně týkat toho, co zajímá členy a co je neuráží. Všeobecné pravidlo je, že volba předmětu bude určována místem, příležitostí a lidmi*
 +Mezi inteligentními a dobře vychovanými jedinci, je ovšem možno vésti diskusi o všech ožehavých otázkách, když debata nevykročí z akademických mezí. Jsou-li všichni přítomní nevýbušných,​ usměrněných povah, dovedou-li rozumově vážiti každé pro i proti, může takový rozhovor být poučný a nabádavý. Vyskytne-li se však jedinec s nespoutavým temperamentem,​ který za každou cenu chce uplatnit svůj názor, nebo který chce propagovat nějakou svou oblíbenou myšlenku, nepatří do skupiny rozmlouvajících,​ neboť by mohl vyvolat pouze rozpor a nesnáze. Jeho místo je na veřejném řečnišíi,​ což jest jiná kapitola. Dovedete-li jiskřit vtipem a humorem ve své konversaci, odzbrojíte téměř všechno zlé cítění u druhých ve skupině, neboť smích zahání předsudky. Žert proti čemukoli je zábavný pro každého i pro postiženého,​ je-li případný a vtipný a jestli je prost urážek. Pokud jde o způsob vašeho rozhovoru, dbejte těchto pravidel. Neosobujíe si výhradnost řeči. Dejte každému jeho podíl. Uskrovněte se do té míry, aby každý měl stejnou účast na konversaci. Když jeden ze skupiny strhuje na sebe všechen monopol projevu, naskýtá se vtipnému a humornému členu příležitost učinit tomu přítrž. Podaří-li se mu to neurážlivým způsobem, získá vděčnost všech
 +66
 + 
 +ostatních, kteří trpěli sobectvím mluvícího. Je vaší povinností pěstovat příjemný hlas, kterému druzí naslouchají se zalíbením a bez nemilých pocitů. Hrubé, drsné, chraptivé zvuky, křiklavý způsob mluvy působí odpudivě. Rovněž je únavné napínat sluch a pozornost, abychom zaslechli vše, co je řečeno tichým, zastřeným hlasem, který nás nutí, žádat o opakování a zdůraznění. Vyhýbejme se pokud možno dlouhé řeči o jednom předmětu, i když jej dokonale ovládáte a když jste byli požádáni o bližší vysvětlení,​ šetříe svými informacemi na podruhé a řekněte je tak stručně, jak jen dovedete. Vědět, kdy přestat, jest snad největším darem při mluvení. To se týká zvláště vyprávění anekdot a žertovných příhod. Jistě jste již trpěli všichni rozvláčným neslaným a nemastným vyprávěním něčeho, kdy mluvící neustále obcházel smysl, který zapomněl. Nikdy si neosobuj- te postoj výhradně důvěrný, i když máte na něj právo. Vaším úkolem jest podřídit se úrovni ostatních. Když přijde řeč na théma, o kterém víte víc než kdokoli jiný, vyjádřete své mínění prostě skrovně, jste-li o ně požádáni. Vaše vědomosti vám dávají právo na vysvětlení a přesvědčení,​ nikoliv na povýšenost a urážení. Nikdo nechcé být převyšován vaší převahou.
 +Obvyklou vadou je opakování bezúčelných plochostí a frázovitých názorů převzatých od druhých. Bezvýznamné vyslovování navyklého úsloví za každou větou působí také trapně. Někteří lidé se nemohou obejít bez neustálého používání slov jako: poslyšte — rozumíte — co jsem to chtěl říct — vidíte — tuším — přijde na má slova — co jsem povídal — v zásadě tvrdím —- a ta —- no ne atd.
 +67
 +