Roverská wiki

Moderní roverská expedice je levná i šetrná

IndexČlánky → Moderní roverská expedice je levná i šetrná

Chystáte se se svým kmenem vyrazit v létě na nějakou zahraniční cestu? Uvažovali jste nad expedicí, ale ještě ani nevíte, kam se vydat? Právě teď je nejvyšší čas vymyslet konkrétní projekt a začít s přípravami.

BUĎTE PŘIPRAVENI

Přestože by to nebyla dobrodružná výprava, kdyby vše vyšlo podle plánu, její přípravu nepodceňujte, můžete se vyhnout mnoha nepříjemnostem. Zjistěte si informace o aktuální politické situaci, kultuře, historii, geografii, podnebí, náboženství a obyčejích dané země. Také se naučte základní fráze v místním jazyce.

Míříte-li mimo Evropu, poraďte se v očkovacím centru, jaké očkování je povinné nebo doporučené. Nepodceňte cestovní pojištění – dá se sehnat za rozumnou cenu a v případě většiny zásadních nepříjemností může být opravdovým štěstím v neštěstí. Chystáte-li se do evropských hor, nejjednodušším řešením je pojištění u Alpenverein – platí celoročně, tři měsíce v kuse od data překročení hranic ČR, a mnohé horské chaty nabízejí pro členy AV výrazné slevy. Velmi levné cestovní pojištění si můžete pořídit i k ISIC kartě. Doklady včetně pasu, očkovacího a občanského průkazu předem ofoťte a uložte na internetové uložiště, třeba do e-mailu. V případě ztráty některého z dokladů se pak můžete prokázat po připojení na internet.

Chystáte-li fyzicky náročnou expedici, je potřeba na ni začít včas trénovat, pečlivě vybrat vybavení a ještě před samotnou expedicí je důkladně otestovat. Všechny formality řešte společně a dopředu zkontrolujte, zda je někdo nepodcenil – není nic hloupějšího, než se vracet domů dřív jen proto, že si někdo z týmu nezkontroloval datum platnosti svého pasu. Včasnou přípravou vyřešíte i případné finanční komplikace – čím dříve začnete šetřit, tím více našetříte.

PENÍZE NA CESTU

Lze předpokládat, že většina roverů ve vašem kmeni ještě studuje a že finanční komplikace by pro mnohé mohly být důvodem, proč se k vaší expedici nepřipojí. Je-li toto i váš případ, nezoufejte – cestovat se dá i za pár kaček. Základními položkami vašeho rozpočtu budou, kromě vybavení a formalit jako víza či očkování, nejspíš doprava, ubytování a stravování.

Cena dopravy se odvíjí od způsobu, který zvolíte, a od vzdálenosti, kterou hodláte urazit. Nejdobrodružnějším a nejlevnějším způsobem cestování je samozřejmě pohyb na vlastní pohon. K pěší chůzi žádné finance nepotřebujete, téměř zadarmo lze cestovat i na kole či na koloběžce. Dalším levným způsobem cestování je autostop, který se ale těžko provozuje ve více než dvou lidech, a pokud si zvolíte vzdálenější lokaci, třeba jihovýchodní Asii, museli byste si na cestu vyhradit spoustu času, který dost možná nemáte.

Levné jízdenky nebo letenky si můžete opatřit tzv. travelhackingem. Cestujete-li ve skupině, jistě se vám vyplatí skupinové jízdenky, na něž mnohé společnosti nabízejí výrazné slevy. Zvolíte-li v chudých zemích cestování hromadnou dopravou, můžete překonat obrovské vzdálenosti za minimální částku a poznáte při tom mnoho zvyků místní kultury a pravděpodobně i nové přátele.

Ubytování je po finanční stránce nejmenším problémem. Stejně jako u dopravy, i tady záleží na lokaci, kam se chystáte. Bivakování v přírodě každý rover dobře zvládá, a nestojí nic. Cestujete-li po městech, můžete si vybrat z několika nabídek levného ubytování nebo ubytování zdarma, například skrze couchsurfing. Další možnou variantou je wwoofing – dobrovolnická práce na organických farmách. Za cca čtyři hodiny práce denně pět dní v týdnu dostanete ubytování na farmě zdarma, a to včetně jídla. Stravování můžete řešit kromě uskromnění se, rybolovu a sběru lesních plodů také dumpster-divingem. A v rozvojových zemích se dobře najíte za pakatel. Přesahují-li i přesto náklady na cestu vaše možnosti, prostě si o peníze řekněte. Obraťte se na outdoorové firmy, které vám mohou pomoci se zajištěním vybavení nebo finanční podporou. Případně se prezentujte na crowdfundingových stránkách jako ku příkladu Hithit. Je-li váš expediční projekt zajímavý a dokážete-li jej správně prezentovat, určitě podporu najdete. A když už seženete potřebné finance, nezapomeňte se bránit případným krádežím. Na trhu existuje množství různých skrytých kapsiček (tzv. moneybelt) a pásků se skrytou kapsou na vnitřní straně, kam lze ukrýt peníze a doklady před zloději. Vhodná jsou také pouzdra, která ochrání vaše kreditky před oskenováním. V každém případě však s sebou nenoste vysoké částky v hotovosti, všechny peníze rozdělte na menší obnosy a rozmístěte je mezi ostatní věci tak, abyste v případě krádeže přišli jen o část úspor.

NALEHKO

Neberte s sebou „věci pro všechny případy“. Pamatujte, že co není nezbytné, je zbytečné. Protože všechno ponesete s sebou, budete rádi za každý uspořený gram (neplatí to tolik pro vodáky). Všechnu výbavu je dobré rozdělit do ultralehkých vodotěsných sáčků. Se skupinou si vytvořte seznam věcí, které budete používat společně, a rozdělte je mezi sebe. Věci na vaření nebo na mytí, opalovací krém, repelent, lékárničku či mapy nemusíte nosit každý zvlášť.

Dejte přednost zavazadlům a věcem s nízkou hmotností a pokud možno s mnoha možnostmi využití. Například kalhoty s odepínacími nohavicemi ušetří místo za kraťasy, se žďárákem nebo nepromokavým spacákem se obejdete bez stanu, pončo s oky poslouží jako pláštěnka i jako provizorní přístřešek, obyčejná alumatka je mnohonásobně lehčí než nafukovací karimatka a navíc mnohé batohy obsahují v zádovém systému vyjímatelné polstrování, které lze také využít jako karimatku, ultralehký lihový vařič si můžete vyrobit z plechovky od piva, univerzální koncentrované mýdlo lze použít na mytí čehokoli včetně praní, šátek poslouží jako pokrývka hlavy, obvaz, ručník, bederní rouška, polštář, ochrání před prachem, s filtrem na vodu (např. Sawyer) ušetříte za balenou vodu a vyhnete se případným infekcím z přírodních vodních zdrojů. I potraviny, které budete brát s sebou, by měly být pokud možno co nejlehčí – doporučit lze především sušené, které jsou snadné na přípravu a které neobsahují zbytečné množství vody. Například kuskus, instantní těstoviny, ovesné vločky, sušené mléko, křížaly, rýžový chleba atd. Dobré je vzít i tortily nebo pita chléb – vydrží dlouho, aniž by ztratily na své chutnosti, a na rozdíl od kvašeného chleba nezaberou tolik místa.

Vynikajícím vynálezem pro slečny na cestách jsou stále populárnější menstruační kalíšky, které jsou šetrné nejen k objemu a hmotnosti vašeho zavazadla, ale také k životnímu prostředí. Navíc vás zbaví mnoha nepříjemností s odpadem či akutním sháněním hygienických potřeb a udrží vás v pohodlí.

DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

A kam tedy vyrazit? Nemusíte být nutně originální. Zvláště pokud dosud nemáte dostatek zkušeností, je dobré vydat se na některou ze zaběhlých tras, jejichž itinerář s mnoha zkušenostmi vašich předchůdců najdete na internetu. I cesta Dunajskou cyklotrasou, přechod Slovenska Cestou hrdinů SNP, pyrenejská GR11 nebo Svatojakubská cesta mohou být zdrojem mnoha dobrodružství.

Ať už se vydáte na jakoukoli cestu, najděte si fanoušky svého projektu, třeba založením facebookových stránek. Zvláště pokud s vámi pojedou mladší členové kmene, jejich blízcí ocení, budou-li mít možnost vaši cestu sledovat online. Plánujete-li odvážnější expedici, založte si vlastní internetové stránky, které vám zásadně usnadní získávání sponzorů. A po návratu nezapomeňte uspořádat přednášky, výstavu fotografií z cesty, promítání vámi natočeného cestopisného filmu a publikovat články. V Roverském kmeni už se na váš článek z expedice těšíme! Všechny propagační akce, které kolem své současné expedice uspořádáte, vám výrazně pomohou při shánění parťáků i financí na další expedici.

Warning

Slovníček cestovatele v 21. století

  • Couchsurfing – sociální síť, na které lidé nabízejí a vyhledávají ubytování na „gauči“ zadarmo.
  • Crowdfunding – shromažďování peněz na různé projekty skrze hromadné oslovování široké veřejnosti.
  • Dumpster-diving – doslova „potápění v odpadu“, hledání stále poživatelných potravin v odpadu, nejčastěji popelnicích u supermarketů, které vyhazují velké množství potravin těsně před koncem data spotřeby.
  • Travelhacking – technika získávání levných jízdenek, především letenek, využívající akční nebo chybné tarify společností a jiné finty.
  • Wwoofing – dobrovolnická práce na farmách za ubytování a stravu.

Nejdobrodružnějším a nejlevnějším způsobem cestování je pohyb na vlastní pohon. Stravování můžete řešit kromě uskromnění se, rybolovu a sběru lesních plodů také dumpster-divingem. Když už seženete potřebné finance, nezapomeňte se bránit případným krádežím. Neberte s sebou „věci pro všechny případy“. Co není nezbytné, je zbytečné.

Hlaváčková Viktorka Kmen č.89 http://casopisy.skaut.cz/kmen/688