Roverská wiki

Jak se vaří rovering na Olomoucku

IndexČlánky → Jak se vaří rovering na Olomoucku

Ať se ve svém skautském životě mihnu kdekoliv, všude slyším tajemné slovní spojení „regionální rovering“. Každý o něm mluví, ale mám pocit, že jej málokdo zakusil. Je opředený tolika mýty a pověstmi! Jakoby šlo o zázrak, kterého nejde dosáhnout. Jak má regionální rovering vypadat a „chutnat“? Jak zařídit, aby se povedl? Existuje nějaký jednoduchý recept?

Nelze říct, co všechno musíme přidat do kotlíku, aby se uvařil ten správný, nefalšovaný a úžasný regionální rovering. Smutnou pravdou ale je, že neexistuje jeden postup. Každému roverovi či rangers totiž chutná něco jiného. Šéfkuchař by tedy měl co nejdříve zjistit, po čem „strávníci“ touží, a tyto znalosti pak použít jako základní ingredienci pro jeho kuchtění.

Jednoduchý cíl

V Olomouci položil základy regionálního roveringu Jiří Tvrdoň – Cézi, kterému se z ročního projektu RFOR (Rok For Olomoucký Rovering) podařilo vytvořit platformu, která funguje od roku 2005 až dodnes. Tehdy bylo (i nyní je) hlavním cílem RFORu propojování roverů a rangers z více než deseti středisek na Olomoucku. Cézi totiž vycítil, že středisko má své limity a že někdy ke spokojenosti mladého člověka stačí jen trošku větší rozhled. Právě proto akce RFORu vždy vytváří tým lidí, kteří pochází z různých středisek. Ukázalo se, že potenciálním účastníků akcí vyhovuje, když mají přímé napojení na člověka, kterého znají a jehož referenci důvěřují.

Kvalita je lepší než kvantita

Dávno jsme ztratili ambice vytvářet akce každý měsíc. Ani ne tak proto, že by nám nestačily síly nebo že bychom neměli nápady, ale protože dobře víme, na koho cílíme. Jsou to lidé, kteří jsou v oddílech často ti nejvíce vytížení a na svůj volný čas jsou tak velmi citliví. Obecně chceme roverům a rangers dávat prostor pro seberealizaci. Těm, kteří nemají svůj vlastní roverský kmen nebo partu, se snažíme nabízet smysluplnou činnost, aby pro ně bylo stále zajímavé zůstat ve skautu. Vlajkovou lodí všech akcí je okresní sraz, který si lze představit jako takový malý regionální Obrok. Koná se jednou za dva roky – vždy s nějakým zajímavým tématem. V minulosti jsme se třeba věnovali totalitě, zakládání nové civilizace, Blízkému východu nebo také odlehčenému westernu. Čas od času taky uspořádáme večírek, kam si roverstvo přijde zatančit nebo si jen popovídat. Nezapomínáme ani na službu, ať už v rámci Společně proti leukémii nebo při čištění koryt řek. Úzký tým RFORu se stará o část akcí, které jsou víceméně tradiční. V průběhu let jsme ale zjistili, že není tak důležité, kdo přesně akci pořádá. Pro účastníky je často důležitější samotná příležitost potkat se. Třeba s tím fešákem či kočkou z jiného střediska nebo s kámošem, se kterým jste se minule hodiny bavili o lezení. No, a pokud chce někdo uspořádat frisbee v parku, půjčit si hangár nebo jít do čajovny – není problém, napíše na FB skupinu RFORu, kde mu na výzvu určitě někdo odpoví.

Moderní komunita

Vyťukávat morseovkou zprávy na okénko je sice stále romantika, ale ve světě snapchatů, instagramů a youtuberů se chceme přizpůsobit lidem, pro které je program určený. Místo toho, abychom moderní svět potlačovali, naučili jsme se jeho vymoženosti využívat k posílení komunity. K propagaci našich akcí využíváme videa a na všechny akce zavádíme oficiální hashtagy. On je to totiž fajn pocit, když pod fotkou na profilu účastníka některé z RFOR akcí najdete #skaut #proud #rforolomouc nebo #nejlepsi.

Autor fotografií: archiv RForu

Markéta Rýcová – Kašpárek Roverský kmen ročník 20 /č. 96 https://casopisy.skaut.cz/kmen/787