Roverská wiki

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
fons [2018/08/02 09:33]
Miroslav Martinek vytvořeno
fons [2018/08/02 09:36] (aktuální)
Miroslav Martinek
Řádek 9: Řádek 9:
 Poněvadž se smržovský kurz vydařil a ukázalo se, že mezi rovery je zájem o tento typ kurzu, konal se příští rok (1992) – tentokrát již v Krkonoších – další, nyní již pod názvem „Fons“. V následujících letech zájem o další vzdělávání i vzájemné setkávání neutuchal, takže se postupně vyvinul následující systém na sebe navazujících kurzů: Poněvadž se smržovský kurz vydařil a ukázalo se, že mezi rovery je zájem o tento typ kurzu, konal se příští rok (1992) – tentokrát již v Krkonoších – další, nyní již pod názvem „Fons“. V následujících letech zájem o další vzdělávání i vzájemné setkávání neutuchal, takže se postupně vyvinul následující systém na sebe navazujících kurzů:
  
-  ​1) FONS (pramen, zdroj, zřídlo) je kurzem úvodním, jehož cílem je společné hledání cest k sobě samému, vrstevníkům,​ k širšímu pojetí skautingu jako systému výchovného i životního;​ podstatnou součástí je i snaha vytvořit přátelský okruh absolventů+  ​*   **1FONS** (pramen, zdroj, zřídlo) je kurzem úvodním, jehož cílem je společné hledání cest k sobě samému, vrstevníkům,​ k širšímu pojetí skautingu jako systému výchovného i životního;​ podstatnou součástí je i snaha vytvořit přátelský okruh absolventů.
-  - 2) PONS (most, přechod, spojnice) – druhý kurz, který následuje rok po kurzu prvním. Slouží jak k dalšímu rozšiřování poznatků, tak i k prohlubování navázaných mezilidských vztahů. Od účastníků se očekává aktivní účast – symbol mostu tak propojuje vlastní vzdělávání s aktivním předáváním vědomostí a vedení ostatních. +
-  - 3) MONS (hora, pohoří, balvan) již byl kurzem metodickým,​ jakási přípravka pro roli instruktora či pomocného eléva. Rozebíral metodiku práce roverských kmenů i vedení kurzů, vykládal problematiku zodpovědnosti a pokory vychovatele a upozorňoval na rizikové momenty. Později byl nahrazen nově koncipovanými instruktorskými lesními kurzy a školami (např. ILŠ Gemini, Ejhle).+
  
 +  *   **2. PONS** (most, přechod, spojnice) – druhý kurz, který následuje rok po kurzu prvním. Slouží jak k dalšímu rozšiřování poznatků, tak i k prohlubování navázaných mezilidských vztahů. Od účastníků se očekává aktivní účast – symbol mostu tak propojuje vlastní vzdělávání s aktivním předáváním vědomostí a vedení ostatních.
  
-  Kromě tradičního kurzu Fons na Beníškách v Krkonoších se mnohdy konaly paralelně další – na Brdech, na Orlovech, v Jeseníkách a od roku 2001 na Slovensku. Dodnes jimi prošlo několik set mladých lidí, kteří se pak výrazně spolupodíleli na dění v Junáku.+  *   **3. MONS** (hora, pohoří, balvan) již byl kurzem metodickým,​ jakási přípravka pro roli instruktora či pomocného eléva. Rozebíral metodiku práce roverských kmenů i vedení kurzů, vykládal problematiku zodpovědnosti a pokory vychovatele a upozorňoval na rizikové momenty. Později byl nahrazen nově koncipovanými instruktorskými lesními kurzy a školami (např. ILŠ Gemini, Ejhle). 
 + 
 + 
 +Kromě tradičního kurzu Fons na Beníškách v Krkonoších se mnohdy konaly paralelně další – na Brdech, na Orlovech, v Jeseníkách a od roku 2001 na Slovensku. Dodnes jimi prošlo několik set mladých lidí, kteří se pak výrazně spolupodíleli na dění v Junáku.
 V průběhu času se pak také vytvářely další odnože. Z iniciativy některých instruktorů se od roku 1996 koná (s přestávkami) kurz pro mladší rovery – Fonticulus (pramínek, potůček), programově uzpůsobený věkové kategorii ​ 15-17 let, kterému v letech 2003-2011 sekundoval další pramínek, tentokráte zaměřený na rovery aktivně působící při oddílech – Fonticulus Maděra. V průběhu času se pak také vytvářely další odnože. Z iniciativy některých instruktorů se od roku 1996 koná (s přestávkami) kurz pro mladší rovery – Fonticulus (pramínek, potůček), programově uzpůsobený věkové kategorii ​ 15-17 let, kterému v letech 2003-2011 sekundoval další pramínek, tentokráte zaměřený na rovery aktivně působící při oddílech – Fonticulus Maděra.
  
  
- V roce 1998 pak vznikly Svatoplukovy pruty, vzdělávací zážitkový kurz zaměřený na podporu a rozvoj roverských společenství (na rozdíl od „Fonsů“,​ které cílí především na jednotlivce). Na přelomu tisíciletí pak přibyly kurzy Gens (rod, rodina), jež skýtaly příležitost pro setkávání a sdílení zkušeností mezi mladými páry, co to spolu myslí „vážně“,​ později i mladých skautských rodinek s dětmi, a zároveň ukazovaly roverům skautskou perspektivu další životní fáze. Jiným typem zážitkového lesního kurzu je Safír, jenž usiluje někdy i méně tradičními formami o to, aby účastníci pomocí roveringu hledali cestu k dobrému aktivnímu a zodpovědnému životu. ​+V roce 1998 pak vznikly Svatoplukovy pruty, vzdělávací zážitkový kurz zaměřený na podporu a rozvoj roverských společenství (na rozdíl od „Fonsů“,​ které cílí především na jednotlivce). Na přelomu tisíciletí pak přibyly kurzy Gens (rod, rodina), jež skýtaly příležitost pro setkávání a sdílení zkušeností mezi mladými páry, co to spolu myslí „vážně“,​ později i mladých skautských rodinek s dětmi, a zároveň ukazovaly roverům skautskou perspektivu další životní fáze. Jiným typem zážitkového lesního kurzu je Safír, jenž usiluje někdy i méně tradičními formami o to, aby účastníci pomocí roveringu hledali cestu k dobrému aktivnímu a zodpovědnému životu. ​
 Ke kurzům, alespoň volně se hlásícím k rodině „Fons“ lze také přiřadit Obscuru, tématický kurz pro začínající i pokročilé fotografy, popř. filmaře a nově také Rovel, roverský vůdcovský kurz. Ke kurzům, alespoň volně se hlásícím k rodině „Fons“ lze také přiřadit Obscuru, tématický kurz pro začínající i pokročilé fotografy, popř. filmaře a nově také Rovel, roverský vůdcovský kurz.
- +
  
 Od roku 2000 se rovněž každoročně koná setkání KIF (Kruhu instruktorů Fons), což je jakási volná platforma pro koordinaci a rozhodování záležitostí roverských kurzů, vycházejících z myšlenkových základů Fons. Cílem KIFu je mj. hledání potřeb Junáka a jejich naplňování v rámci kurzů, vzájemná inspirace a reflexe (co se na kurzech povedlo a čeho se naopak vyvarovat) i podpora vzdělávání instruktorů. Od roku 2000 se rovněž každoročně koná setkání KIF (Kruhu instruktorů Fons), což je jakási volná platforma pro koordinaci a rozhodování záležitostí roverských kurzů, vycházejících z myšlenkových základů Fons. Cílem KIFu je mj. hledání potřeb Junáka a jejich naplňování v rámci kurzů, vzájemná inspirace a reflexe (co se na kurzech povedlo a čeho se naopak vyvarovat) i podpora vzdělávání instruktorů.
 +
 +[[http://​roverskekurzy.cz/​]]
 +
 + --- //[[|Michal Srubař Grizzly]] 2018/08/02 09:34//